Japán jegybank: ügyel a látszatra a kormány

A japán kormány fokozatosan átalakítja az államháztartást, annak látszatát is elkerülendő, hogy a jegybank finanszírozza a szigetország államadósságát – közölte Aszo Taro pénzügyminiszter.

2013. 04. 05. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aszo elmondta: a jegybank és a kormány januári – egyebek mellett 2 százalékos inflációs célt meghatározó – közös nyilatkozatának értelmében a kabinetnek minél előbb fiskális rekonstrukciós tervet kell letennie az asztalra, és fent kell tartani a jegybank függetlenségét – jelentette az NHK japán televízió. Ezzel párhuzamosan Amari Akira gazdasági reformokért felelős miniszter arról beszélt, hogy a kormánynak még a júliusi felsőházi választás előtt közzé kell tennie növekedési stratégiáját, amelynek az államháztartási helyzettel kapcsolatos kételyekre is választ kell adnia.

A BoJ csütörtöki, elemzők által radikálisnak nevezett döntése értelmében egyebek mellett évi 50 ezer milliárd jen értékben fog hosszú, akár 40 éves lejáratú állampapírokat vásárolni. Ezzel a jegybank az újonnan kibocsátott állampapírok nagyjából 70 százalékát fogja felvásárolni. A BoJ kötvényállománya két éven belül a duplájára fog nőni, míg az általa birtokolt papírok átlagos lejárata 3-ról 7 évre növekszik majd. A jegybank időlegesen feladta azt a szabályt is, amely a forgalomban lévő készpénz mennyiségéhez kötötte állampapír-állományának mértékét.

 

Egyes elemzők szerint az inflációs cél elérése, valamint a gazdaság felpörgetése érdekében tett jegybanki lépések tovább ronthatják a szigetország jelenleg is csapnivaló fiskális fegyelmét. A probléma mértékét jelzi, hogy a GDP-je kétszeresét meghaladó adóssággal rendelkező Japán hitelfelvétele az elmúlt három évben meghaladta az állami adóbevételek mértékét. Aszo pénteken azt is elmondta, hogy a jegybank lépései ellenére továbbra is nehéz lesz két éven belül elérni a 2 százalékos inflációs célt. A pénzügyminiszter szerint a japán gazdaság fő baja a kereslet és a hitelezés gyenge szintje, amire nem adnak gyors gyógyírt a BoJ csütörtöki lépései.

Kuroda Haruhiko jegybankelnök azt tervezi, hogy a jelenleginél agresszívabb monetáris politikát fog folytatni, viszont egyes közgazdászok figyelmeztettek, hogy erre már csak korlátozott lehetősége van az alapkamatot évek óta a 0 és 0,1 százalék között tartó intézménynek. A lehetséges további lépések között az államkötvények, illetve a vállalati papírok felvásárlásának növelése merülhet fel japán elemzők szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.