Korrupciót feltételeznének, ezért nem segítenek a kínaiak

Korrupciós félelmek miatt nem adományoznának a szecsuani földrengés áldozatainak a hongkongi lakosok.

MD
2013. 04. 24. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hétvégi szecsuani földrengésnek legalább 193 halálos áldozata és több mint 14 ezer sebesültje volt, tízezrek váltak hajléktalanná. Az áldozatok megsegítése komoly társadalmi vitát váltott ki Hongkongban. A különleges igazgatású terület vezetése 13 millió dollár értékű segély küldését helyezte kilátásba, ám szerda délelőtt nem szavazta meg a törvényhozás.

Az elutasítás oka a hongkongi közvélemény és a képviselőik által az elmúlt napokban többször hangosan is kifejezett kétely azt illetően, hogy a felajánlott pénzösszegek valóban eljutnak-e a rászorulókhoz vagy a korrupt kínai hivatalnokok zsebébe vándorolnak a hongkongi adófizetőktől.

A közhangulatot jól mutatja, hogy a South China Morning Post hongkongi napilap internetes közvélemény-kutatásában a válaszadók több mint 90 százaléka fogalmazott úgy, hogy nem támogatja adomány küldését Kínának. Az ellenzők tábora internetes kampányokban szólít fel, hogy adjanak minél többen hangot elégedetlenségüknek a tervezett segéllyel kapcsolatban, ezzel is nyomást gyakorolva a vezetésre.

A szkeptikusok megemlítik, hogy az öt évvel ezelőtti szecsuani földrengés után hongkongi forrásból finanszírozott projektek közül tucatnyi a mai napig nem készült el, egy adományokból felépített iskolát pedig tavaly – a hongkongiak megkérdezése nélkül – lebontottak, hogy a helyére bevásárlóközpontot építsenek.

A hétvégi szerencsétlenség utáni negyedik napon a szecsuani emberek az adományok megérkezésének lassúságára panaszkodnak. Kínai sajtóértesülések szerint a központi területektől messzebbre fekvő helyek, így a kisebb, elszigeteltebb falvak és települések lakói napok óta várnak a segélyek megérkezésére, s volt olyan hely, ahol verekedés tört ki a megmaradt ivóvízkészletek megszerzéséért.

Az internetező közösség közben a kínai nagycégek által felajánlott összegeket elemzik és bírálják. A Tencent kommunikációs óriáscég például eredetileg ötmillió jüan (185 millió forint) segélyt küldött Szecsuannak, ezt a netezők nyomására négyszeresére növelte. Meglepetésre – és a mikroblogolók elismerését kiváltva – több nagy külföldi cég is jelentős összegekkel járul hozzá a helyzet rendezéséhez: az amerikai Apple és a tajvani Foxconn 50 millió jüant, a dél-koreai Samsung 60 milliót ajánlott fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.