Megsemmisült egy világörökségi épület Szíriában

Leomlott szerdán az aleppói Omajjád mecset minaretje. A polgárháborúban szemben álló felek kölcsönösen egymást vádolják az észak-szíriai nagyváros ezeréves történelmi gyöngyszemének lerombolásával.

BuL
2013. 04. 24. 21:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A SANA állami hírügynökség azt jelentette, hogy a mecset tornyát az al-Kaida terrorszervezethez kötődő Dzsabhat an-Nuszra csoport lázadói robbantották fel. Az állami televízió egyenesen azt hangoztatta, hogy a lázadók célja az volt, hogy a pusztításért „a szíriai hadseregre háríthassák a felelősséget”.

Egy aleppói ellenzéki aktivista, Mohammed el-Hatíb ugyanakkor azt közölte, hogy a szíriai hadsereg egyik harckocsija vette tűz alá a minaretet, s teljesen lerombolta. Egy internetre feltöltött videofelvételen a lázadók egyike szintén azt mondja, hogy a hadsereg „harckocsijai vették célba a minaretet, s lőtték mindaddig, amíg le nem omlott”. Egyelőre azonban egyetlen olyan videofelvétel sem áll rendelkezésre, amely a leomlás pillanatait örökítette volna meg. Aleppó óvárosa – benne az eredetileg a VIII. században épült, majd a XIII. században átépített mecsettel – szerepel az UNESCO világörökség-listáján.

Továbbra sem tudni annak a két ortodox püspöknek a hollétéről, akiket két napja raboltak el Szíriában. Egy francia segélyszervezet korábban azt közölte, hogy szabadon engedték őket, szerdán azonban a görög ortodox egyház képviselői cáfolták az erről szóló értesüléseket, s maga a francia szervezet is visszakozott. Az antióchiai görög ortodox patriarkátus egyik püspökét, Bulosz Jazigit, valamint egy másik aleppói püspököt, Gregoriosz Johanna Ibrahimot a török határ és az észak-szíriai Aleppó közötti útszakaszon, Kfar Dael településnél rabolták el autójukból hétfőn. Sofőrjüket – egy diakónust – a támadás helyszínén agyonlőtték. Az antióchiai görög ortodox patriarkátus közleményében „egy csecsen fegyveres csoportot” tett felelőssé. Ferenc pápa szerdán szokásos általános audienciáján az elrabolt püspökök szabadon engedését kérte, és egyúttal felszólította a szíriai konfliktusban szemben álló feleket a vérontás befejezésére.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) elnevezésű emigráns szervezet közlése szerint a mecsetet idén február 28-án foglalták el az Aszad-rezsim megdöntéséért harcoló lázadók, s azóta heves harcok zajlanak a környékén.

Rámi Abdel-Rahmán, a nagy-britanniai székhelyű OSDH vezetője nem tartja kizártnak, hogy a minaret mintegy „magától omlott össze” az elmúlt hónapokban kapott belövések következtében.

A világörökséghez tartozó Omajjád mecset már 2012 őszén súlyos károkat szenvedett a lázadók és a hadsereg harcaiban.

Az immár harmadik éve zajló szíriai polgárháború országszerte számos műemlék épületet fenyeget, köztük ősi palotákat és jelentős római kori romokat. A többnyire szunnita felekezetű lázadók jelentős területeket vontak ellenőrzésük alá az ország déli és északi részén, s északon elfoglalták Aleppónak, az ország legnagyobb városának mintegy felét. A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű fegyveres erők ugyanakkor továbbra is ellenőrzésük alatt tartják a fővárost, Damaszkuszt és más nagyvárosokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.