Mind a négy élő amerikai exelnök együtt volt Obamával

Félretéve ideológiai ellentéteiket, az Egyesült Államok mind az öt élő elnöke, exelnöke részt vett csütörtökön Dallasban a George W. Bush Elnöki Központ ünnepélyes felavatásán.

BuL
2013. 04. 25. 23:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy tízezernyi egybegyűlt előtt Barack Obama elnök méltatta elődjét, aki szavai szerint erőt és határozottságot mutatott a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után. Mint mondta: ha a kongresszus elfogadja a bevándorlási politika reformját, az nagyrészt az ifjabbik Bush elnök erőfeszítéseinek lesz köszönhető, mert ő kezdte el az Egyesült Államokat a törvények és a bevándorlók országaként emlegetni. „Ismerni George W. Bush elnököt, annyit jelent, mint kedvelni őt” – mondta Obama.

Az eseményen a két Bush exelnök és Obama mellett feleségestől jelen volt Bill Clinton és Jimmy Carter is. A Bush-kormány tagjai közül megjelent Condoleezza Rice volt külügyminiszter, a korabeli külföldi vezetők közül pedig többek között Tony Blair brit, Ehud Olmert izraeli és Silvio Berlusconi olasz exkormányfő is. „Elnöknek lenni mindenekfelett olyan munka, amely alázatossá tesz” – mondta Obama, hozzátéve, vannak olyan pillanatok, amikor az elnökök hibáznak, és azt szeretnék, ha vissza tudnák forgatni az időt, de mindannyian szeretik ezt az országot, és mindent megtesznek, amire képesek.

„Ó, boldog nap!” – mondta a pódiumra lépve 66 éves Bush, akinek a központ átadása egyúttal a közéletbe való visszatérést is jelentette, az erősen vitatott elnöksége utáni, több mint négyéves visszavonultság után. Az Egyesült Államok 43. elnöke egy korábbi, a CNN-nek adott nyilatkozatában elismerte, hogy az avatási ceremónia újból felkavarja az elnökségének értékelésével kapcsolatos vitát, és elismerte, hogy a könyvtár átadásával ő és hívei erőfeszítést tesznek a történelem ítéletének befolyásolására. Az idősebbik Bush exelnök, aki tolószékből és mindössze fél percig beszélt, megköszönte az egybegyűlteknek, hogy eljöttek kifejezni a fia iránti támogatásukat. Bill Clinton, akit barátsággal fogadott a többségében republikánus hallgatóság, annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a vezetők találkozzanak egymással, mert „a vita és a nézetkülönbség minden szabad társadalom fontos alkotóeleme”. Jimmy Carter Bushnak a Szudán és Dél-Szudán között 2005-ben megkötött békeszerződésben játszott szerepét méltatta, valamint azt, hogy jelentősen megnövelte a legszegényebb afrikai országoknak nyújtott amerikai segélyt.

Az ifjabb George Bushról elnevezett elnöki központban egy könyvtár, egy múzeum, egy politikatudományi központ és egy alapítvány működik. A komplexumban 70 millió oldalnyi dokumentumot, 200 millió e-mailt, 4 millió digitális fotót és 43 ezer műalkotást őriznek. A 13 amerikai elnöki könyvtár közül a Bushé a legnagyobb gyűjtemény, amely a Nemzeti Levéltár- és Nyilvántartási Igazgatóság felügyelete alatt működik. Az épületben egyebek mellett helyet kapott a Fehér Ház Bush korabeli ovális irodájának pontos mása, valamint a New York-i Világkereskedelmi Központ egy acéleleme is. Bush kétszeres hivatali idejének lejárta, vagyis 2009 januárja óta ritkán vállalt közszereplést. Leköszönése után kétszer járt a Fehér Házban. 2010 januárjában a haiti földrengés után elődje és utódja, Bill Clinton és Barack Obama társaságában megjelent a Rózsakertben. (Bush és Clinton támogatott egy haiti segélymissziót.) 2012 májusában a washingtoni elnöki rezidencián a saját hivatalos portréjának felavatásán vett részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.