Már az adatsor mérete is óriási: az offshore-számlák különböző adatait egy 200 gigabyte-os merevlemezen juttatták el a washingtoni székhelyű Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Szövetségéhez (ICIJ), mely tucatnyi elemző segítségével igyekszik használható formába önteni a több mint 2 millió e-mailt. A dokumentumsorban főleg a Brit Virgin-szigetekről van szó, amely a 80-as évek óta mintegy 1 millió céget édesgetett magához az alacsony adók és a maximális titoktartás ígéretével – általában a szigetállam pénzügyi hatóságai sem tudják, ki áll valójában a strómanok és áltulajdonosok szövevényes hálója mögé rejtett cégek és számlák mögött.
A több mint 20 billió dollárosra becsült offshore-üzlet haszonélvezői ezért most elkezdhetnek aggódni, az ICIJ munkatársainak ugyanis sikerült neveket kapcsolni a titkos bankszámlákhoz. Igazi nagyhalak is horogra kerültek: Bidzina Ivinasvili, Grúzia milliárdos miniszterelnöke például 2006 óta egy Virgin-szigeteki cég elnöke, Jean-Jacques Augier, Hollande francia miniszterelnök egykori kampánypénztárosa és jó barátja egy kínai üzletemberrel közös cégét „parkoltatta” a Kajmán-szigeteken, de Bayartsogt Sangajav mongol politikus és egykori pénzügyminiszter is titkos, be nem vallott offshore-számlán át kötött befektetéseket. A lista hosszan folytatódik, és börtönben ülő, nagyban játszó svindler (Achilleas Kallakis, aki 750 milliót csalt ki hiszékeny bankoktól), spanyol műkincsgyűjtő (Carmen Thyssen-Bornemisza, Heinrich Thyssen magyar származású acélmágnás özvegye, aki Van Gogh-festményt is vett offshore-számláján keresztül) és Borisz Berezovszkij nemrég elhunyt orosz oligarcha jó barátja, Scot Young egyaránt megtalálható rajta.
A nyilvánosságra hozott adatok akár bajba is sodorhatják az offshore-számlák tulajdonosait, legalábbis azokat, akik közéleti pozíciójuk révén most mentegetni kénytelenek magukat a legális, ám morálisan megkérdőjelezhető pénzrejtegetés miatt. Ivanisvili hivatala szűkszavú közleményt adott ki, melyben kijelentik, az offshore-számla teljesen törvényes, Augier kénytelen volt megnevezni rejtélyes kínai partnerét, a mongol Sangajav pedig már a lemondást fontolgatja.
Az ICIJ adatsora az adóelkerülő praktikák elterjedtségéről is képet ad. Nagy-Britanniában például 60 ezer jelenleg is aktív vállalkozás jelentett be offshore-területen székelő igazgatót. Ezek a „cégvezérek” gyakran majdnem annyian vannak, mint a szigetek lakói: a Virgin-szigeteken 1,3 lakosra jut egy brit vállalati vezér, Man szigetén ez a szám 1 az 1,8-hoz, a Sark nevű aprócska Csatorna-szigeten pedig minden egyes helyire huszonnégy egykori vagy jelenlegi brit igazgató jut. Ebbe az összegbe a valóban a területeken működő cégek is beletartoznak, az arány azonban még ezeket levonva is megdöbbentő.
Eltitkolt külföldi bankszámlái miatt adócsalás és pénzmosás gyanújával emeltek vádat Jérome Cahuzac ellen kedden.
Közben növekvő nyomást gyakorolt a francia ellenzék és több kormánypárti politikus csütörtökön Francois Hollande államfőre annak érdekében, hogy a lemondott költségvetési miniszter hazudozása miatt kialakult belpolitikai válságban cserélje le kormányát.
Számítások szerint a különféle adóparadicsomokban a világon mintegy 21-32 billió dollár is el lehet rejtve – ez körülbelül annyi, mint az amerikai és a japán gazdaság értéke együttesen. A gyakorlat kritikusai szerint az offshore-számlákon az egyszerű adófizető veszt a legtöbbet, a kormányok ugyanis egyedül rajta tudják behajtani a hiányzó bevételeket – az adóelkerülés egyrészt nehezen felderíthető, másrészt a legtöbbször nem törvénytelen. Az offshore rejtett világa ráadásul remek fedezéket biztosít akár bűnszervezetek, terroristák és renegát államok – Irán, Észak-Korea – számára is. Az ICIJ például harminc, súlyos pénzügyi vétségekért perbe fogott amerikai állampolgárt talált a TrustNet nevű, offshore jogi személyek létesítésével foglalkozó cég ügyfelei között.
A Virgin-szigetek pénzügyminisztere ugyanakkor máshogy látja a helyzetet. „Ez a hely egyáltalán nem vonzza az etikailag problémás ügyeket – nyilatkozta a The Guardiannek. – Sőt, a mi törvényeink és igazságszolgáltatásunk világszinten is kiemelkedő szigorral lép fel a törvénytelen cselekvés ellen.”
(The Guardian, guardian.co.uk)