A chisinaui törvényhozás a szükséges többséggel döntött a Marian Lupu menesztését célzó kezdeményezés mellett. Mivel a parlament semmilyen törvényt nem fogadhat el teljes jogú elnök nélkül, Lupu távozása egyben azt is jelenti, hogy nem kizárt a törvényhozás feloszlatása sem, amennyiben nem sikerül egy új elnök személyében megállapodni.
Moldovában a múlt hónapban lemondott Vladimir Filat miniszterelnök kormánya, miután a parlament megvonta a bizalmat a kabinettől. A két éve kormányzó Európa-párti koalíció személyes viták miatt, továbbá azért esett szét, mert a reformista miniszterelnök pártja, a Moldovai Liberális Demokrata Párt (PLDM) és fő koalíciós partnere, Marian Lupu balközép Demokrata Pártja (PDM) összekülönbözött azon, hogy melyik párt jelölje a legfőbb ügyészt.
Filat a parlament döntése után ügyvezető kormányfőként hivatalban kívánt maradni, de a moldovai alkotmánybíróság a hét elején úgy döntött, hogy ez nem lehetséges. Nicolae Timofti köztársasági elnök pedig kedden Iurie Leanca külügyminisztert nevezte ki ügyvezető kormányfőnek. Közölte ugyanakkor, hogy a jövő héten új miniszterelnök-jelöltet nevez meg, kérdéses azonban, hogy az képes lesz-e megszerezni a kormányalakításhoz szükséges többséget.
A parlamenti elnök menesztését az ellenzéki kommunisták kezdeményezték, és a volt miniszterelnök vezette PLDM a kommunistákkal szavazott. Marian Lupu azt hangoztatta, hogy menesztése az ország európai integrációs törekvéseinek elárulását jelenti.
A felmérések szerint amennyiben Moldovában most tartanák a parlamenti választásokat, minden bizonnyal az Európai Unióhoz való közeledést ellenző kommunisták nyernének.
A 4,1 milliós Moldova az egyik legszegényebb ország Európában, az egy főre eső jövedelem havi 230 dollár.