„Dinamikus, gyorsan fejlődő világban élünk. A dolgok annyira globálisak és összetettek, hogy olykor nem tudunk lépést tartani a változásokkal – mondta parlamenti beszámolójában a miniszterelnök. – Másrészt olyan társadalomban élünk, amely hatalmas lehetőségeket kínál. Ezért remélem, hogy Oroszország a jövőben olyan erős ország lesz, ahol kellemes élni.”
Egy és háromnegyed órás beszédében Medvegyev utalt arra, hogy vannak tervei a gazdasági helyzet javítására, de ezekről csak kevés részletet árult el. Megerősítette, hogy kormánya nem akarja emelni a nyugdíjkorhatárt és nem fog áron alul túladni állami vagyontárgyakon. Hangsúlyozta, fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország recesszióba kerül az árutőzsdék zuhanó árfolyamai miatt, ezért a kabinet több élénkítő intézkedést is fontolgat, hogy a gazdaság megközelíthesse az idei évre célul kitűzött 5 százalékos növekedést. Beszédében egységre és a kormány munkájának tiszteletére szólított fel.
A Life News orosz internetes hírszolgáltatón két órával Medvegyev beszéde előtt megjelent egy videó, amely egy keddi tanácskozás zártnak hitt szakaszában készült, s amelyen Putyin elnök keményen – helyenként nem szalonképes szavakkal – bírálta a kormány jelen lévő tagjait és a régiók vezetőit. „Ha nem teljesítjük a májusi programot [a tavalyi elnökválasztási kampányban tett ígéreteket], akkor el kell majd ismerni, hogy vagy én nem vagyok hatékony, vagy önök valamennyien rosszul dolgoznak, és menniük kell. Felhívnám a figyelmüket, hogy jelenleg a második változat felé hajlok” – jelentette ki Putyin a felvétel szerint.
Az elnöki szóvivő cáfolta, hogy Putyin a kormány menesztését fontolgatná. Dmitrij Peszkov szerint az államfő nem a kormány, hanem a régiókat irányító kormányzók teljesítményével elégedetlen.
Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt elnöke a Dumában bírálta Medvegyev teljesítményét, és úgy vélekedett, a kormányfőnek „le kellene vonnia a megfelelő következtetést”. Az Igazságos Oroszország Párt azzal fenyegetőzött, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez, ha a gazdaság recesszióba süllyed.
A Reuters hírügynökség megjegyezte, hogy Medvegyev jó eséllyel túlélheti a kormánya elleni esetleges bizalmatlansági indítványt, mert az alsóházban pártjának, az Egységes Oroszországnak van többsége, Putyin támogatása azonban elengedhetetlen politikai jövője szempontjából.
Az orosz sajtóban és politikai elemzők körében hónapok óta találgatások folynak arról, hogy Putyin esetleg Medvegyevet teheti meg bűnbaknak a gazdaság hanyatlása miatt.
Az évi 5 százalékos gazdasági növekedés Putyin nagyra törő elképzelése, a gazdasági minisztérium várakozása ettől jóval elmarad. A tárca éppen múlt héten csökkentette az idei évre vonatkozó előrejelzését: a korábbi 3,6 százalék helyett 2,4 százalékos gdp-növekedésre számítanak.