Minden bizonnyal harmadik alkalommal is Filip Vujanovic foglalhatja el az elnöki széket a 2006-ban függetlenné vált Montenegróban a vasárnapi választásokat követően. Sikere hozzájárulhat a kormányzó Szocialista Demokrata Párt (DPS) helyzetének megerősödéséhez. A legutolsó felmérések szerint Vujanovic a voksok 55 százalékára számíthat, míg az ellenzéki Demokrata Front (DF) jelöltje, Miodrag Lekic csupán 45 százalékot kaphat, így minden bizonnyal nem kell második fordulót tartani.
Sokan Vujanovicot az országot irányító Milo Djukanovic árnyékának tartják, a jelenlegi elnök gyakorlatilag 1998 óta megszakítás nélkül hatalmon van. Bár az ország alkotmánya tiltja, hogy egy személy harmadszorra is betöltse az elnöki posztot, azonban a balkáni ország csak 2006-ban vált függetlenné, így az alkotmánybíróság döntése értelmében a mostani elnökválasztás csupán a második a fiatal állam életében, így Vujanovic indulása jogszerű. Éppen erre építette a kampányát Lekic, aki szerint Vujanovic ugyanúgy részese a mostani hatalom korruptságának, s hozzá hasonlóan kiállt a kormánypárt jelöltje mögül a kisebbik koalíciós partner.
Ugyanazok a politikusok vannak 23 éve hatalmon, így ennyi idő alatt világosan kiderült, hogy ki milyen teljesítményre képes, éppen ezért lejárt az idejük – mondta egy podgoricai polgár. Teljesen mindegy, hogy az ellenzéki oldalon ki indul, de egy esélyt mindenképpen megér – tette hozzá. Danilo Vukcevic egyetemista szerint nincs nagy jelentősége az elnökválasztásnak, mivel minden hatalom a miniszterelnök kezében összpontosul, így minden bizonnyal kevesen mennek majd el szavazni.
Daliborka Uljarevic politikai elemző arra hívta föl a figyelmet, hogy az ellenzéki reményeket nagyban aláássa, hogy a március 9-én Niksicben, az ország második legnagyobb városában tartott önkormányzati választást a DPS nyerte. Az eredmény komoly figyelmeztetés az ellenzék számára, hogy gondolja újra a stratégiáját – tette hozzá. Úgy látja, nagyon sok olyan ember van, aki nem szavazna a DPS-re, de Vujanovicot karizmatikus személynek tartja, aki képes ellátni az elnöki teendőket.
A niksici választás arra is enged következtetni, hogy mivel a szavazók a tavalyi parlamenti választáson országosan az ellenzéket részesítették nagyobb bizalomban, azonban nem voltak képesek összefogni és kormányt alakítani, így a szavazók elfordultak tőlük – hívta föl a figyelmet Uljarevic. A kormánypárt győzelme és a szavazók elégedetlensége mindenképpen elég lehet ahhoz, hogy Vujanovic könnyedén győzzön – zárta szavait az elemző.
Montenegró tavaly nyáron kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, azonban nem lehet gyors folyamatra számítani a 35 fejezet lezárásában, valamint az EU is mély válsággal küzd, bár a 600 ezres ország nem számítana túl nagy „falatnak”, mégsem lesz könnyű az út Brüsszelbe. A fejezetek közül a legnehezebb a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel foglalkozó 23. és 24. lesz, melyekkel az eljárásban elsőként fognak foglalkozni és a tárgyalások végéig nyitva is maradnak.