Tóásó-ügy: előkerült és vallott az ügyész a titokzatos felvételről

Több mint két hét után ismét megjelent a nyilvánosság előtt La Pazban az úgynevezett terroristaügy márciusban lemondott vezető ügyésze.

PR
2013. 04. 02. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A titkos hangfelvételt egy ellenzéki szenátor, Carmen Eva Gonzales tette közzé, s többek között kiderül belőle, hogy a „terroristaügy” – amelynek 39 vádlottja között van a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd – bizonyos periratai eltűntek, de Soza már nem léphetett vissza a perben való részvételétől, mert nagy botrány kerekedett volna, ha mindez kiderül. Soza szájából a bizalmasával folytatott beszélgetés során elhangzott az is: a kormányzati (belügy) minisztérium egyik tisztségviselője maga mondta, hogy ha a „terrorista összeesküvésről” szóló bírósági ügy összeomlik, „Evo (Morales bolíviai elnök) is bukik”. Soza hétfőn jelent meg Genero Quenta ügyész előtt, hogy vallomást tegyen. Tagadta a felvételen elhangzottakat, és azt is, hogy azon ő beszélne.

„Az elejétől kezdve, azóta, hogy megkezdődött a (terrorista) ügyben a nyomozás, sajnos egy sor fenyegetés, rágalom és sérelem ért. Nekem egymagamnak kellett szembemennem egy befolyásos Santa Cruz-i csoporttal, amely megpróbálta feldarabolni az országot” – hangoztatta Soza a meghallgatás után. Hozzátette: a szóban forgó telefonbeszélgetés miatt ellene indított vizsgálat célja a bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo nevével fémjelzett ügy befejezésének megakadályozása. „Carmen Eva Gonzales szenátor egyetlen célja, hogy ártson a vizsgálatnak, és hogy a pert ne lehessen lefolytatni” – mutatott rá az ügyész.

Az ellenzék tiltakozott amiatt, hogy Sozát a vallomástételt követően nem vették őrizetbe a hatóságok. Az ügyészség közölte, hogy a hangfelvételt az Unipol rendészeti egyetem szakértői vizsgálják a belügyminisztérium előírásaival összhangban. A felvétel eredetiségéről Brazíliában és Spanyolországban készített vizsgálatok eredményeinek – amelyek szerint Mario Soza hangjáról van szó – jogi szempontból semmilyen jelentőségük nincs – tette hozzá a hivatal.

Ramiro Guerrero bolíviai főügyész március 19-én jelentette be, hogy lemondott megbízatásáról a terrorista ügyben az államot képviselő vezető ügyész. Mario Soza „visszavonhatatlan döntésében” arra hivatkozott, hogy családját megfenyegették, és fél, hogy elrabolják a lányát. A lemondásával kapcsolatban megjelent találgatások között szerepelt, hogy annak valódi oka a nyilvánosságra került telefonbeszélgetés.

A Külügyminisztérium ismételten szorgalmazza Tóásó Előd mielőbbi szabadlábra helyezését. A tárca az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében hangsúlyozta azt is: a magyar kormány sürgeti, hogy a bolíviai hatóságok mielőbb nemzetközi elismertségnek örvendő szakértők bevonásával vizsgálják ki Soza, a bolíviai kormányt Tóásó Előd ügyében képviselő ügyész lemondásának tisztázatlan körülményeit. Kiemelték, a minisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri a Bolíviában jogtalanul fogvatartott Tóásó Előd ügyének alakulását, „a per tárgyalásának újabb és újabb elhalasztását és a tárgyalások helyszíneinek váltogatását”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.