30 évet is kaphat az atomlétesítménybe behatoló apáca

Bűnösnek találták az Egyesült Államokban szerdán azt a három békeaktivistát – köztük egy apácát –, akik tavaly behatoltak a dúsított uránt tároló Oak Ridge-i létesítménybe.

GB
2013. 05. 09. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tennessee állambeli Knoxville illetékes bírósága egy további vádpontban, a szövetségi tulajdon megrongálásában is bűnösnek mondta ki a 83 éves apácát, Megan Rice-t, a 63 éves Michael Wallit és az 52 éves Greg Boertje-Obede-t. A békeaktivisták a bíróságon hangoztatták, hogy tettükért nem éreznek bűntudatot, elégedettek, hogy bejutottak a létesítmény legbiztonságosabbnak tekintett területére.

Szövetségi tisztviselők azt közölték, a trió szándéka nem az volt, hogy felrobbantsa az ott tárolt anyagokat, vagy úgynevezett piszkos bombát állítson elő – ahogy azt az ügyészek állították. A piszkos bomba olyan, hagyományos robbanóanyaggal töltött szerkezet, amely radioaktív szennyező anyagot szór szét robbanásának körzetében. A trió 2012 augusztusában hajtotta végre akcióját. Tagjai több kerítésen hatoltak át és jelszavakat festettek fel, valamint emberi vérnek mondott folyadékot öntöttek az uránt tároló épület falára, a létesítmény legszigorúbban őrzött területén.

A tárolót a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után építették, egy olyan kiterjedt komplexum területén, amely a második világháború idején az Y-12-es katonai kódnevet kapta. Noha a modern biztonsági eszközökkel felszerelt létesítménynek a kerítéseknél elhelyezett elektromos érzékelői riasztottak, az aktivisták egy békemozgalom közleménye szerint négy kerítésen hatoltak át, és több mint két órán át haladtak, amíg elérték a raktárépületet. Az amerikai országos nukleáris biztonsági hatóság (NNSA) azt közölte, hogy három kerítésen jutottak túl.

Az Oak Ridge-i Környezetvédelmi Békeszövetség elnevezésű szervezet azt közölte, hogy a csoport célja nem az objektum sebezhetőségének a demonstrálása volt, hanem az, hogy az általuk háborús bűnnek minősített atomfegyvergyártás ellen tiltakozzanak. Az eljárás során az ügyészek a vádak közé felvették a szándékos rongálás bűntettét, amelyért akár 20 évig terjedő büntetést szabhatnak ki rájuk. A szövetségi tulajdon rongálásáért pedig további tíz évi börtönnel sújthatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.