A parlamenti pártok vezetői Petr Necas kormányfőnek, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) elnökének meghívására csütörtökön tárgyaltak a kérdésről, de nem jutottak dűlőre a kérdésben. „Megegyeztünk, hogy folytatjuk az egyeztetéseket” – mondta a lapnak Necas. A cseh belpolitikai erőviszonyok megváltozását jelzi, hogy bár a jobbközép kormánykoalíció erősen kommunistaellenes, Necas az egyeztetésre ezúttal Vojtech Filipet, az ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) elnökét is meghívta – mutat rá az újság.
Az úgynevezett pénzügyi alkotmány elfogadására a jobbközép kabinet 2010-ben, hatalomra kerülése után kihirdetett kormányprogramban vállalt kötelezettséget. A törvény célja megakadályozni, hogy a cseh állam közadóssága ne léphesse túl a GDP 60 százalékát. Ha az adósság eléri a GDP 45 százalékát, fékező mechanizmusok lépnek életbe, ez esetben a kormánynak különféle takarékossági intézkedéseket kell hoznia. Csökkennének például az egészségügyre fordított kiadások és 20 százalékkal esne a politikusok bére is. Amennyiben az adósság elérné a GDP 50 százalékát, a kormánynak bizalmi szavazást kellene kérnie a parlamentben.
Miután alkotmánytörvényről van szó, elfogadásához háromötödös többségre van szükség a parlament mindkét házában. A 200 tagú képviselőházban ez 120 szavazat, de a kormányoldalnak jelenleg alig 100 képviselője van, ezért mindenképpen egyezkedésre kényszerül az ellenzékkel.
A baloldali ellenzék elsősorban a kormány által tervezett takarékossági intézkedéseket ellenzi, feleslegesnek tartja egy költségvetési válságtanács létrehozását is. Miroslav Kalousek pénzügyminiszter szerint az ellenzék célja az, hogy az úgynevezett pénzügyi alkotmány elfogadását megakadályozza.