A botránnyal kapcsolatos első kongresszusi meghallgatáson elmondott tanúvallomásában Miller „buta hibáknak” nevezte a történteket, és bocsánatot kért értük. Az adóhivatalban olyan konzervatív nonprofit csoportok ellen rendeltek el pótlólagos vizsgálatokat, amelyek adómentességért folyamodtak. Az érintett szervezetek száma csaknem 300 volt. Az adómentességre jogosult nonprofit szervezetek száma ugrásszerűen megnőtt azt követően, hogy a legfelsőbb bíróság 2010-ben határozatot hozott az úgynevezett Citizens United-ügyben. A testület engedélyezte az ilyen csoportoknak, hogy korlátlanul költhessenek politikai hirdetésekre a választási kampányok idején. A megkötés mindössze annyi, hogy konkrét jelöltek vagy pártok mellett nem kampányolhatnak, a „társadalom jólétének ügyei” mellett azonban igen.
A meghallgatáson republikánus és demokrata képviselők egyaránt hangot adtak felháborodottságuknak. A kormánypárti honatyák ugyanakkor rámutattak, hogy 2010-ben, vagyis akkor, amikor az IRS-nél megkezdődtek az inkriminált szigorított vizsgálatok, a hivatal élén Douglas Shulman állt, akit még George W. Bush elnök nevezett ki a hivatal élére. Miller, ha megbízottként is, de csak tavaly novemberben váltotta őt a biztosi székben.
A demokraták azt is igyekeztek kiemelni, hogy az ügyben az illetékes pénzügyminiszteri főellenőr által végrehajtott belső vizsgálat nem talált bizonyítékot politikai motiváltságra. Azt Miller is elismerte, hogy „tűrhetetlenek” az elkövetett „hibák”, de azt állította, hogy volt beosztottai a hirtelen megnövekedett munkájuk hatékonyabbá tételének érdekében, nem pedig részrehajlás miatt összpontosítottak az olyan csoportokra, amelyeknek elnevezésében szerepelt a „tea party” vagy a „hazafi” kifejezés. Demokrata politikusok azt hangoztatták, hogy a legfelsőbb bírósági ítélet nyomán újonnan bejegyzett nonprofit csoportok túlnyomó többsége jobboldali volt.
Miller visszautasított minden olyan vádat, amely szerint a „borzalmas ügyfélszolgálat” miatt az adóhivatal átpolitizálódott. Republikánus képviselők ezzel szemben azért tettek szemrehányást neki, mert az üggyel kapcsolatos érdeklődésük ellenére sem tájékoztatta őket a problémákról. A lemondatott IRS-biztos azt állította, hogy sohasem vezette félre a kongresszust. A botrány miatt csütörtökön bejelentette távozását Joseph Grant, az adóhivatal adómentességgel és kormányzati szervekkel foglalkozó osztályának vezetője is.
Barack Obama megbocsáthatatlannak nevezte az IRS-nél leleplezett visszaéléseket, és kijelentette, minden tőle telhetőt megtesz, hogy hasonló esetek többé ne fordulhassanak elő. Hangsúlyozta: ragaszkodik hozzá, hogy ezeket biztosítékok zárják ki a jövőben. Készségét fejezte ki, hogy ezzel kapcsolatban együttműködjön a kongresszussal.