A rendelkezést – amely a nyugati országrészben két, Bangladessel szomszédos járásban lépett életbe a hétvégén – a muszlim vezetők mellett bírálta Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezető és a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet. „Ha ez igaz, törvényellenes. Diszkriminatív és sérti az emberi jogokat” – mondta Szú Kji.
A Nobel-békedíjas ellenzékit sokan bírálták, amiért tavaly nem emelte fel a szavát a muszlim rohingja kisebbséget sújtó erőszakhullám ellen, amelynek csaknem 200 halálos áldozata volt és nagyjából 140 ezer ember menekült el a lakóhelyéről. A mianmari kormány nem ismeri el kisebbségként a rohingjákat. A hivatalos álláspont szerint a 800 ezres népcsoport tagjai Bangladesből áttelepült illegális bevándorlók, és az állampolgárságot is megtagadják tőlük. Az egykori Burma lakosságának 60 százaléka buddhista, a hivatalos adatok szerint mindössze négy százalék muszlim. Az érintett két járásban, ahol a gyermekvállalási limitet bevezették, 95 százalék a muszlimok aránya.
„Ez hátrányos megkülönböztetés” – mondta az intézkedésről egy mianmari muszlim parlamenti képviselő. „Lehet, hogy csökkenti a feszültséget a buddhista közösségen belül, viszont növelni fogja a muszlimok körében” – mondta.
A Human Rights Watch szerint a hatósági intézkedés botrányos. A szervezet kijelentette: a mianmari kormány „etnikai tisztogatást” folytat a rohingják ellen, akiket a buddhista többség – szerzetesek és kormányzati tisztségviselők is – csak „bengálinak” neveznek.