Délutáni beszámolók szerint gépkocsiba rejtett pokolgépek robbanása miatt több, síiták lakta bagdadi peremkerületben és egy észak-iraki városban tizenhat ember halt meg, egy szunnita törvényhozó fivérét pedig fegyveresek lőtték agyon a fővárosban – közölte a rendőrség. A támadások sebesültjeinek száma megközelíti az ötvenet. Szerdán összesen 33 ember halt meg Irakban, síita többségű körzetekben elkövetett pokolgépes merényletekben. Megfigyelők emiatt felhívták a figyelmet annak veszélyére, hogy az arab országban ismét példátlan vérontás kezdődhet a felekezetek között.
A bagdadi rendőrség közlése szerint csütörtökön először a kelet-bagdadi Szadrváros negyedben robbantak pokolgépek egy busz- és taximegállóban a reggeli csúcsforgalom idején. Kilenc ember meghalt, közöttük egy hétéves gyermek, tizenhatan pedig megsebesültek.
Egy másik gépkocsiba rejtett robbanószerkezet a főváros délkeleti részében, Kamalíja peremvárosban lépett működésbe egy kis piacon, illetve taxiállomásnál, itt három polgári személy halt meg, tizennégy társuk pedig megsebesült.
A főváros Csikok nevű északi kerületében két civil halt meg és tíz másik sebesült meg, mert felrobbant egy pokolgép, amelyet eredetileg egy arra elhaladó rendőrjárőrnek szántak – mondták rendőrségi illetékesek.
Az észak-iraki Moszulban egy öngyilkos merénylő egy katonai ellenőrzőpontnak vezette a járművét, ebben a támadásban két katona halt meg és három megsebesült. Röviddel korábban egy gépkocsiba rejtett pokolgép két civilt sebesített meg a Bagdadtól 360 kilométerre északra fekvő Moszul egy másik negyedében.
Bagdad Baíja nevű délnyugati elővárosában fegyveresek agyonlőtték egy szunnita parlamenti képviselő fivérét, annak két testőrét pedig megsebesítették – közölte két rendőrségi vezető.
Az erőszakos cselekmények gyakoribbá válása tovább növeli a síita vezetésű iraki kormány és a szunnita kisebbség közötti feszültségeket, ez utóbbiak ugyanis úgy érzik, hogy másodrendű állampolgárokként kezelik őket.
Núri al-Máliki síita kormányfő csütörtökön a felekezetek közötti villongásokat okolta a legutóbbi merényletek miatt.
A síiták és szunniták közötti konfliktus csúcspontján, a 2006–2007-es években ezrek veszítették életüket erőszakos cselekményekben Irakban.