„Európának segítenie kell az embereket, és nem frusztrálhatja őket”

A bankunió mielőbbi létrehozását jelölte meg az Európai Unió legfőbb feladatának Enrico Letta olasz miniszterelnök szerdán Párizsban.

BL
2013. 05. 01. 21:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A találkozó után a két politikus közös sajtótájékoztatót tartott. Ezen az olasz kormányfő úgy vélte, hogy a munkanélküliség leküzdésének az első feltétele a vállalkozások számára alacsony kamatozású hitelek biztosítása. „Ezért gondoljuk úgy, hogy a bankunió, ahogy azt Francois Hollande is megmondta, készen áll, már döntöttünk róla, most meg kell csinálni, nincs több vesztegetnivaló idő” – mondta Letta. Hozzátette: „ez a siker, a megoldás első nagy pontja a négy közül ... a gazdasági, a pénzügyi és a politikai unióval”.

Az új olasz miniszterelnök úgy vélte, „meg kell mutatni az embereknek, hogy Európa segíti őket. Ellenkező esetben Európa elkedvetleníti állampolgárait, s ez demokratikus katasztrófához vezet”. Ennek elkerülése végett Letta az európai foglalkoztatási politikák összehangolását sürgette. „Ha nem azt tapasztaljuk, hogy Európa a javunkat akarja, lehetőségeket és növekedést teremt, ha úgy érezzük, hogy Európa rossz anya, akkor az nagy demokratikus problémát fog okozni, mert az állampolgárok fel fognak lépni ezen rossz anya ellen” – fogalmazott Letta. Számára az „olasz tapasztalat legfőbb üzenete az, hogy Európának segítenie kell az embereket, és nem frusztrálhatja őket”.

Hasonlóan nyilatkozott a francia elnök, aki szerint „nemcsak az európai gondolatról van szó, hanem a politikai stabilitásról is”. „Muszáj kompromisszumot találnunk azon túl, ami elválaszt minket, vagy például különbséget jelent a Németországra, Franciaországra, Olaszországra jellemző helyzetekben” – tette hozzá Francois Hollande. A francia államfő kiemelte, hogy a költségvetési egyensúlyhoz való visszatértést „adaptálni kell a növekedés valóságához”, s az Európai Uniónak „ugyanolyan eltökéltséggel kell a növekedéssel foglalkoznia, mint az eurózóna stabilitásával vagy a költségvetési szigorral”.

Hollande kitért a francia kormánypárt azon nagy vihart kavart dokumentumára, amelyben a szocialisták bírálták Angela Merkel merev takarékossági politikáját és személyesen magát a kereszténydemokrata német kancellárt. A francia kormány nyomására a szocialisták a hét végén eltávolították a leginkább vitatott részeket a júniusi kongresszusukra készült vitairatból. „Franciaországnak és Németországnak együtt kell dolgozni, bármilyen konjunktúrában, függetlenül az országot vezetők személyiségétől és (politikai) beállítottságától”. „Számomra csak az a szöveg számít, amelyet végül elfogadott a párt, amelynek, mint ugye tudják, már nem én vagyok a főtitkára” – emlékeztetett a francia elnök, aki 11 éven át irányította a szocialista pártot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.