Ha nem lépnek, ismét kitörhet a forradalom

Az arab országoknak regionális növekedési paktumot kell kötniük, hogy a politikai-gazdasági válság ne váljon kezelhetetlenné.

Kovács András
2013. 05. 19. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az arab világon két évvel ezelőtt végigsöprő forradalmak legfőbb követelése a szabadságjogok biztosítása, valamint a megfelelő munkahelyek és kenyérkereseti lehetőségek elérése volt. Bár több országban elzavarták a diktátorokat és megváltozott a politikai rendszer, az említett célkitűzések napjainkban is meglehetősen távol vannak a megvalósulástól. Tény, hogy a gazdasági kihívások jóval nagyobb mértékben határozzák meg ez államok jövőjét, mint a politikai várakozások – olvasható Adeel Malik és Basszem Avadallah tanulmányában, akik a térség nemzetközi hírű szakértőinek számítanak

A szerzők példaként említették, hogy Egyiptomban és Tunéziában megduplázódott a munkanélküliség, és a külföldi beruházások teljesen elapadtak az arab világban. Egyiptom költségvetési hiánya a tavalyi évben a GDP több mint 11 százalékát tette ki, de az ország vezetői továbbra is vonakodnak a Nemzetközi Valutaalaphoz fordulni. A Mohamed Murszi vezette államban csökkentették az üzemanyag-támogatásokat, de ezt nem követte általános gazdasági reformfolyamat – állapították meg a szakértők.

A tanulmány szerzői úgy látják, hogy az egész arab világban egyetértés van abban, hogy átfogó gazdasági átalakítások szükségesek, de sem a polgárok, sem a politikai vezetők nem hajlandók viselni ennek a társadalmi költségeit. A bizonytalan politikai légkör csak erősíti ezt a magatartást, naponta alakulnak ki új válságok, amelyek szintén a reformok ellen hatnak. Egy olyan országban, mint Egyiptom, ahol a háztartások kiadásainak 40 százaléka élelmiszerre megy el, nagyon nehéz tovább csökkenteni az állami dotációt ezeken a területeken – olvasható az elemzésben.

A szakértők emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy az IMF további szigorításai csak növelhetik a feszültséget, és az emberek már nem félnek az utcára menni, szemben a korábbi évtizedekkel. Úgy látják, a mostani válságból kivezető utat egy, az arab országok között kötendő regionális növekedési paktum hozhat, mivel egy bővülő gazdaság mellett lényegesen könnyebb a fájdalmas intézkedéseket végrehajtani. Szerintük a megállapodásnak tartalmaznia kell a kereskedelmi korlátok lebontását és a határon átnyúló együttműködések közötti akadályok megszüntetését.

„A regionális együttműködések hiánya már régóta az arab gazdaság fellendülésének egyik legfőbb akadályozója.” A tanulmány szerzői emlékeztetnek arra, hogy részben Törökország sikere mögött is a regionális lehetőségek lehetőségek kihasználása állt. A regionális együttműködés a legnagyobb haszonnal Egyiptomban és Tunéziában kecsegtetne, mivel Líbia munkaerőpiaca képes lenne felszívni ez államok humánerőforrás-többletét. Úgy látják, hogy az Európai Újjáépítési- és Fejlesztési Bankhoz (EBRD) hasonló intézményre lenne szükség a térségen, amely megfelelően tudná felmérni és elhelyezni a megfelelő forrásokat.

A kutatók élesen bírálták, hogy a gazdag arab államok közvetlen segélyek révén próbálnak segíteni a szegény országokon, mivel ez egyáltalán nem javítja a hatékonyságot. A megoldás a korábbi viszonyok újradefiniálása lenne, mivel az erőforrásokban gazdag országoknak sem érdekük, hogy a több államban folyamatosan lázadástól kelljen tartani, így a térség gazdasági átalakulása egyben a politikai átmenet megkönnyítését is hozhatja – zárul az elemzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.