A szenátus pénzügyi bizottsága az IRS élére biztosként még Bush elnök által 2008-ban kinevezett Douglas Shulmant és a vezetői székben őt 2012 novemberében, megbízotti minőségben váltó Steven Millert hallgatta meg. Utóbbit éppen a botrány miatt kényszerítette lemondásra a múlt héten Jack Lew pénzügyminiszter.
A két volt IRS-biztos azt állította, hogy nem vezette félre tudatosan a kongresszust, amikor a törvényhozók tájékoztatást kértek tőlük az adómentességért folyamodó konzervatív csoportokkal szemben indított fokozott ellenőrzésekről. Mint mondták, azért nem tudtak ezekről beszámolni, mert nem volt róluk információjuk. Orrin Hatch republikánus szenátor a meghallgatáson „mulasztásos hazugsággal” vádolta meg az adóhatóság két volt vezetőjét. „Én nem hazudtam, uram!” – válaszolta a szenátornak Miller.
Shulman kijelentette: „megdöbbenéssel” értesült a hivatalnál elvégzett és május 14-én nyilvánosságra hozott főellenőri audit eredményéről. Vagyis arról, hogy bebizonyosodott: az IRS cincinnati kirendeltségének munkatársai 2010 tavasza óta szabálytalan pótlólagos ellenőrzésnek vetették alá azokat a csoportokat, amelyek elnevezésében a „Tea Party” vagy a „hazafi” kifejezés szerepelt. Shulmant már 2012 áprilisában is meghallgatták a kongresszusban, de akkor még csak egyes érintettek panaszai alapján. A volt biztos most elismerte, hogy tudomása volt ugyan egy lista használatáról, amelyen szerepelt a Tea Party kifejezés (ez tipikusan ultrakonzervatív aktivista csoportok elnevezésében szerepel), de arról nem volt tudomása, hogy milyen más szavak voltak még a lajstromban.
A pénzügyminisztérium ellenőrzési részlege 2012 májusában tájékoztatta Shulmant és akkori helyettesét, Millert az adóhatóságnál folyamatban lévő belső vizsgálatról. A pénzügyi tárcánál azt vélelmezték, hogy a két vezetőt az IRS-nél már korábban informálták a célzott ellenőrzésekkel kapcsolatban.
Steven Miller a keddi meghallgatáson elismerte: előre tudott arról, hogy egy május 10-i jogászfórumon Lois Lerner, az IRS adómentességi osztályának vezetője egy előre megbeszélt kérdésre válaszolva bocsánatot fog kérni a visszaélésekért. Miller vállalta a felelősséget az előre megrendezett kérdezz-felelek színjátékért. A lemondatott biztos azt is elmondta: Lerner megbüntetése megbeszélések tárgya volt az adóhivatalnál. A pénzügyminisztérium hétfőn ismerte el, hogy tudomása volt Lerner bocsánatkérési szándékáról, de azt az IRS belügyének tartotta.
A botrány kirobbanása után mindkét párt politikusai elítélték az adóhivatalnál történt visszaéléseket. Az ügyben több párhuzamos vizsgálatot indítottak annak megállapítására, hogy ki adott utasítást a célzott ellenőrzésekre és hogy azokról vajon már a 2012-es választási kampány idején is tudott-e az Obama-kormány.
A Fehér Ház hétfőn elismerte, hogy két vezető munkatársa, Denis McDonough kabinetfőnök és Kathryn Ruemmler, az elnöki hivatal fő jogtanácsosa már április 28-a óta tudott az auditról, valamint arról is, hogy az valószínűleg visszaéléseket fog megállapítani. Jay Carney szóvivő szerint azonban a két tisztségviselő az elnököt nem értesítette. Barack Obama elnök a múlt héten azt állította, hogy május 10-én értesült először a célzott ellenőrzésekről.