Az eset a fővárostól, Phnompentől nyugatra történt, Kampong Speu tartományban. Nagyjából száz ember lehetett az épületben helyi idő szerint a baleset időpontjában, reggel hétkor. Egyes hírek szerint ötven ember az épület romjai alatt rekedt.
A hatóságok szerint a balesetet az épület gyenge szerkezete és gondatlanság okozhatta. Az egy szinttel feljebb lévő raktárban ugyanis, ahol a készárut is tartották, nemrég soktonnás ipari berendezéseket helyeztek el. A ruhaipar a kambodzsai gazdaság legnagyobb foglalkoztatója. Az indokínai ország több mint 500 ruha- és cipőgyárában félmilliónál is többen dolgoznak, 85 százalékban nők. Kambodzsa 2012-ben több mint 4 milliárd dolláros bevételre tett szert az elsősorban az Egyesült Államokba és Európába irányuló ruha- és cipőexportból. Az iparágban fizetett rendkívül alacsony minimálbért áprilisban emelték havi 61 dollárról 75 dollárra (mintegy 14 ezer, illetve 17 ezer forint).
A Phnompen Post című fővárosi lap felidézte, hogy a fővárostól 50 kilométerre nyugatra, Kong Pisey körzetben lévő gyár dolgozói már nem egyszer tartottak tiltakozó akciót fizetésemelést és a munkakörülmények javítását követelve. Legutóbb március végén a közeli autósztrádát zárták le, hogy felhívják a figyelmet követeléseikre. A globálissá vált ruhaipar fejlődő világbeli üzemeinek munkahelyi biztonsága az elmúlt hetekben világszerte reflektorfénybe került egy ruhaüzemeknek is helyet adó bangladesi épület április 24-ei összeomlása nyomán. A dél-ázsiai ország eddigi legsúlyosabb ipari katasztrófájában 1127 ember vesztette életét. Banglades a világ harmadik legnagyobb ruhaexportőre, Kína és Olaszország után.
Ismert, a közelmúltban egy bangladesi textilüzem tragédiája irányította rá a figyelmet a nagy nyugati divatcégek gátlástalanságára. A házomlás után két héttel is találtak túlélőt a romok alatt; múlt hét péntekig 1043 holttestet találtak a Rána Pláza romjai alatt, és 2438 embert sikerült élve kimenteni. Az épület április 24-én omlott össze. Nem sokkal korábban a műszaki ellenőrök nagy repedéseket vettek észre a falain, a felső szinteken lévő ruhaüzemek vezetői mégis beküldték dolgozni a munkásokat.