A célpontok mindegyik esetben a Núri al-Máliki síita miniszterelnök kormányához hű fegyveres erők képviselői voltak. Bagdad egyik déli városrészében egy fegyveres csoport behatolt a terroristaellenes erők egyik tisztjének a házába, és ott végeztek a tiszttel, annak feleségével és két gyerekével. A merénylők, miután elhagyták a házat, tüzet nyitottak egy járőri egységre, amelynek egyik tagját ugyancsak halálra sebezték.
A nyugati Anbár tartományban, Fallúdzsa közelében a Szahva nevű szunnita (a kormányt és az amerikaiakat támogató) szervezet négy tagját lőtték le. Ugyanannak a tartománynak a székhelyén, Ramádiban fegyveresek tőrbe csaltak, majd elraboltak tíz szunnita rendőrt.
Bár ez utóbbi merényleteket egyelőre senki nem vállalta magára, a hírügynökségek emlékeztetnek rá, hogy a korábbi hasonló akciókat az ugyancsak szunnita kormányellenes csoportok hajtották végre.
Irakban kibékíthetetlennek tűnnek a síita vezetésű iraki kormány és a szunnita kisebbség közötti feszültségek, ez utóbbi ugyanis úgy érzi, hogy másodrendű állampolgárokként kezelik tagjait. A síiták és szunniták közötti konfliktus csúcspontján, a 2006–2007-es években ezrek vesztették életüket erőszakos cselekményekben. A szunniták december óta rendszeresen tartanak tüntetéseket Núri al-Máliki hatalma ellen.
A síita iraki kormánnyal szemben álló szunniták egy része árulónak tekinti az ugyancsak szunnita Szahvát, amelynek tagjai közvetlenül az iraki kormánytól kapnak fizetést. E szervezetet 2006-ban alapították törzsfők az ország szunnita régióiban, és korábban – az amerikaiakat segítve – sikerült elűznie az al-Kaidához tartozó felkelők többségét, bár az utóbbiak rendszeresen indítanak megtorló akciókat.
A szunniták elleni szunnita merényletek megszaporodtak az utóbbi időben. Néhány héttel ezelőtt az iraki hadsereg három, valamint az al-Kaida ellen harcoló szunnita milícia öt tagja vesztette életét két különböző helyszínen kitört tűzharcban.