Az amerikaiak és a palesztinok számára ez a lakásügyi minisztérium által javasolt terv különösen problematikus, mert kihatással lehet a békefolyamatra, a jövendő Palesztina határaira. Az elképzelés ugyanis úgy fejlesztené az 1967-ben elfoglalt területen fekvő Har Homa nevű városrészt, hogy területi folytonosság alakuljon ki a szomszédos, szintén a '67-es területeken felhúzott zsidó városrészekkel.
Ezt az elképzelést 2011-ben már jóváhagyta az akkori izraeli belügyminiszter, és végigment az összes szükséges engedélyezési eljáráson, de a lakásügyi minisztérium végül talonba tette a szóban forgó területtel kapcsolatos politikai érzékenység miatt. A közelmúltban azonban a minisztérium értesítette a jeruzsálemi hatóságokat, hogy szándékában áll a terveknek megfelelő építési tenderek kiírása. A törvények értelmében a központi kormányzat számára ez az utolsó lehetőség a beavatkozásra, a továbbiakban a helyi szervek kezébe kerülne az építkezés ügye.
A minisztérium magára vállalta a közműfejlesztések és a közterületek kialakításának költségeit is, ami a jövendő lakásvásárlók számára jelentősen olcsóbbá tenné az új lakásokat. „A városháza és a kormány közti egyezmény azt bizonyítja, hogy véget ért a zöld vonalon túli építkezések ideiglenes befagyasztása” – nyilatkozta Elisa Peleg, a Likud párt jeruzsálemi helyhatósági csoportját vezető politikus a Maarivnak. „A jeruzsálemi építkezések leállítása nem járult hozzá a palesztinokkal folytatott tárgyalások megújításához, de rontotta a város súlyos lakásügyi helyzetét” – vélekedett Peleg.
Mint arról korábban beszámoltunk, négy órán át tárgyalt John Kerry amerikai külügyminiszter és Benjámín Netanjahu izraeli miniszterelnök péntekre virradó éjjel Jeruzsálemben, de izraeli médiaértesülések szerint továbbra is csekély az esélye a palesztin–izraeli béketárgyalások újrakezdésének.