A horvát fővárosban, a Jelacic téren tartott központi csatlakozási ünnepségek keretében, sokezres közönség és mintegy 170 vezető politikus – köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök – jelenlétében, nem sokkal éjfél előtt szólalt fel José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke, aki úgy fogalmazott: a horvátok visszatértek jogos helyükre, Európa szívébe. Elismerését fejezte ki azért, hogy Horvátország hatalmas változáson ment át az utóbbi évtizedekben, demokratikus országgá vált, amely tiszteletben tartja az alapvető jogokat.
Európa feladata ma az, hogy javítsa a gazdasági helyzetet, erősítse a demokráciát és jobb jövőt építsen, ami komoly kihívás – hangsúlyozta az EB elnöke. Megerősítette, hogy „Horvátország példa a térség államai számára” a reformok és a megbékélés szempontjából, és üdvözölte is egyúttal az elkötelezettséget, hogy segítséget nyújtanak számukra megtalálni a helyes utat.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács (ET) elnöke azt mondta: a horvátok mindig is európaiak voltak, de most váltak az unió tagjává. A kemény munkával elért siker, az uniós belépés azonban a közös jövőnk iránti felelősség megosztását is jelenti.
A Nyugat-Balkán országai számára a horvát csatlakozás mérföldkő a közös jövőbe vezető úton, amelynek célja: együtt élni békében és jólétben. „A régió éllovasaként Horvátországnak, már mint EU-tagnak, életbevágóan fontos szerepe van” – fogalmazott az ET elnöke.
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke szerint az EU már létrejötte óta „a béke ígérete”, s különösen az alig két évtizeddel ezelőtt még háború sújtotta nyugat-balkáni térség számára a béke és a változás ígérete is egyben. Úgy fogalmazott, hogy Horvátország „az európai szellem úttörője”, a demokráciára, a jogra és a megbékélésre alapozva építette fel intézményeit, gazdasági reformot hajtott végre, és megmutatta, hogy határozott és kemény munkával elérhető az európai uniós tagság.
Ivo Josipovic horvát köztársasági elnök azt mondta: több generáció álma vált valóra az unióhoz való csatlakozással, amely egyben alapja az utánunk következő nemzedék „biztonságos, demokratikus és európai jövőjének”. Hozzátette ugyanakkor: a horvátok mindig is európaiak voltak, ez kulcsfontosságú része a nemzeti identitásnak, az általuk vallott értékeknek, amelyek legfontosabbika a béke.
A csatlakozás nem ajándék, kemény munka eredménye, s a horvátok számára reményt is ad, de nem szabad hagyni, hogy a gazdasági válság befelhőzze a jövőképünket és az optimizmusunkat. „A válság kihívás, jobbá tenni a holnapot a mánál” – emelte ki a horvát államfő.
Zoran Milanovic miniszterelnök kijelentette: tudni kell, hogy a horvátok „racionális emberek, akik reálisan látják magukat, országukat és szerepüket az Európai Unióban és a világban”. A csatlakozás pedig nem menekülés, hanem felelősség, „rajtunk múlik, hogy a régió országai milyen gyorsan teljesítik a csatlakozáshoz szükséges európai kritériumokat”.
Kifejtette, hogy a horvátok identitása sok, néha ellentmondó elemekből áll. Egyrészről a közép-európai és főleg a nyugati civilizáció befolyásolja, másrészről a Balkán keleti hatásai alakítják, de mindez együtt tovább gazdagítja Európa „varázslatosan változatos identitását” – szögezte le a horvát kormányfő.
A vámhatárt jelző tábla ünnepélyes levételével és az éjfél után Horvátországba érkező első autó átengedésével köszöntötték az ország EU-csatlakozását a breganai horvát-szlovén határátkelőhelyen, ahol Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mondott beszédet a vámhatár megszűnése kapcsán.
Varga Mihály részt vett a Horvátország EU-csatlakozásának alkalmából rendezett vasárnapi zágrábi ünnepségen, valamint a breganai határátkelőhelyen tartott eseményen is. Az este folyamán a tárcavezető egyeztetett Slavko Linic horvát és Uros Cufer szlovén pénzügyminiszterrel – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A breganai határátkelőnél vasárnap éjfélkor kezdődött ünnepségen levették a Horvát Köztársaság Vámhivatalának tábláját, kihelyezték az uniós zászlókat és ünnepélyes keretek között átengedték a Horvátországba érkező első autót.
Horvátország Európai Uniós csatlakozását a magyar kormány a kezdetek óta kiemelten támogatta, ezért tekinti sikernek, hogy Horvátország július 1-jén 28. tagállamként csatlakozott az Európai Unióhoz. A kormány kiemelt célja, hogy a két ország közötti kapcsolat és együttműködés az uniós tagság eredményeként tovább erősödjön – hangsúlyozza az NGM közleménye.