A prágai közszolgálati rádióban délután elhangzott interjúban az államfő elmondta: négy olyan személyben gondolkodik, aki vezethetné a szakértői kormányt, amelynek „nem feltétlenül kellene politikai mandátummal rendelkeznie”. Megerősítette: végső döntését hivatalosan kedd délután tartandó sajtóértekezleten hozza nyilvánosságra. „Lényegében már döntöttem, döntésem olyan lesz, hogy nem okoz csalódást azoknak, akik az elnökválasztáson rám szavaztak” – jelentette ki az államfő.
A januári elnökválasztási kampányban Zeman tábora azt követelte, hogy az új államfő állítsa meg a Petr Necas vezette kabinetet. Zeman most jelezte, hogy választási ígéretét még nem váltotta be teljes egészében. „A Necas-kormány, bár jelenleg a lemondás állapotában van, még mindig kormány” – szögezte le az elnök.
Az interjúban Zeman elmondta: amíg a 200 tagú képviselőház háromötödös, azaz 120 fős többsége nem dönt saját feloszlatásáról, az államfő nem írhatja ki az előre hozott választást. Az a megoldás, hogy a mai kormánykoalíció kapna megbízatást újabb kormányalakításra „lényegében a Necas-kormány folytatását jelentené” – vélekedett Zeman. A másik forgatókönyvet, hogy Bohuslav Sobotkát, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnökét bízná meg kormányalakítással, az államfő szerint Sobotka elutasította.
„Marad tehát az utolsó forgatókönyv, amelyet eddig kevesen mérlegeltek, de amelyet én reálisnak tartok. Ez az a változat, amelyet az újságírók hivatalnokkormánynak neveznek, én pedig azt mondom: szakértői kormány” – fejtette ki az interjúban a cseh elnök. Hozzátette, a kormányt olyan szakértőkből állítaná össze, akik ismerik az egyes tárcák problémáit, így nincs szükségük betanulásra. „Ez a hivatalnoki vagy szakértői kormány is csak az előre hozott választásokig helyettesítheti a lemondott kabinetet” – húzta alá.
Prágai politikai és újságírói körökben a szakértői kormány lehetséges fejeként leggyakrabban Jirí Rusnok volt szociáldemokrata pénzügyminisztert emlegetik.
Csehországban az után alakult ki kormányválság, hogy Petr Necas miniszterelnök hétfőn lemondott, mert a rendőrség hatalommal való visszaélés és korrupció vádjával vizsgálati fogságba helyezte kabinetfőnökét, Jana Nagyovát. A jobbközép kormánykoalíció, illetve a baloldali ellenzék eltérő módon szeretné megoldani a helyzetet. A koalíció azt szeretné, ha tovább kormányozhatna, de egy új, soraiból származó kormányfővel, míg az ellenzék határozottan előre hozott választásokat követel.