A felvonulások, amelyek többnyire az internetes közösségi média felületein szerveződtek, közlekedési fennakadásokat okoztak a latin-amerikai ország több mint fél tucat nagyvárosában, köztük Sao Paulóban, Rio de Janeiróban és Belo Horizontéban. A főváros Brazíliavárosban fiatalok százai nyomultak fel a nemzeti kongresszus Oscar Niemeyer által tervezett világhíres épületének tetejére.
Az eredetileg a tömegközlekedési díjak emelése miatt kezdődött tiltakozások résztvevői egy „jobb Brazíliát” követeltek, egyebek közt az oktatás és az egészségügy fejlesztését szorgalmazva, az adófizetők pénzének stadionépítésekre való költése helyett. (A megmozdulások hátteréről itt olvashat bővebben.)
Míg a felvonulások többsége hétfőn békés, ünnepi hangulatban zajlott, Rióban a tüntetők egy néhány száz fős csoportja kövekkel és tűzijáték-rakétákkal támadt a rendőri erőkre, felgyújtott egy parkoló autót és megrongálta a szövetségi állam parlamentjét. A magát az épületben elbarikádozó mintegy 80 rendőr könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel viszonozta a támadást, és éles tölténnyel a levegőbe leadott lövésekkel tartotta vissza a randalírozókat. Az összecsapásban öt rendőr megsebesült. A déli Porto Alegrében szintén vandál cselekmények kísérték a tiltakozást.
A tüntetők többsége azonban országszerte brazil zászlókat lobogtatott, táncolt, és olyan jelszavakat skandált, mint hogy „A nép felébredt”, vagy hogy „Bocsánat a kényelmetlenségért, Brazília változóban van”. Sao Paulóban délután mintegy 65 ezren vonultak az utcákra, míg Rióban estére a helyi rendőrség szerint 100 ezresre dagadt a tüntető tömeg. Belo Horizontéban legkevesebb 20 ezren vettek részt a kormányellenes megmozdulásban.
A Reuters hírügynökség tudósítása szerint a brazil társadalom közérzete egyre rosszabb a gazdaság lomhasága, a magas infláció és az erőszakos bűncselekmények fellángolása miatt, s az elmúlt évtized stabil gazdasági növekedése után először fordul elő, hogy a brazilok közösen megkérdőjelezik a fennálló rendet.
A tiltakozások annak kapcsán erősödtek fel, hogy Brazília rendezi a hét végén kezdődött Konföderációs Kupát, amit a jövő évi labdarúgó-világbajnokság főpróbájának tartanak. Brazíliára irányul a figyelem amiatt is, hogy több mint kétmillió látogatót várnak Brazíliába Ferenc pápa júliusi látogatására, amely az új katolikus egyházfő első külföldi útja lesz.
Dilma Rousseff elnök, akit a nézők szombaton kifütyültek a Konföderációs Kupa megnyitóján, szóvivője útján hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a békés tiltakozások helyénvalóak, és „a demokrácia részét képezik”. Rousseff, aki fiatal nőként a baloldali gerillák közé tartozott, azt is mondta, hogy „a tiltakozás hozzátartozik a fiatalsághoz”.