Az ünnepségen, amelyet az afgán főváros nyugati részén, egy katonai akadémián, magas rangú helyi és nemzetközi tisztségviselők részvételével tartottak, megjelent Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is. Rasmussen beszédében mérföldkőnek nevezte a biztonsági ellenőrzés átadását. „Csapataink tevékenységének súlypontja mostantól a harcról a támogatásra tevődik át” – hangsúlyozta a főtitkár, fontos napnak nevezve az átadásét, amelyre „az afgánok büszkék lehetnek”.
A NATO-erők ettől kezdve kiképzési, tanácsadási, segítségnyújtási feladatokat fognak ellátni. Ez utóbbi főleg légi támogatásból fog állni, amennyiben súlyos támadás érné a mintegy 350 ezer főt számláló, katonákból, rendőrökből és félkatonai egységekből álló afgán nemzetbiztonsági erőt (ANSF).
Az ISAF 2001 vége, a tálib uralom leverése óta gondoskodott a biztonságról Afganisztánban. Az ellenőrzés átadásának folyamata 2011 közepén kezdődött meg, és mára csaknem teljesen befejeződött. Az afgán haderő jelenleg az ország területének túlnyomó részén látja el a biztonsági ellenőrzést, ahol a 30 milliós népesség több mint 90 százaléka él. Karzai közölte, hogy az ANSF két-három hónapon belül a maradék területekre is kiterjeszti a biztonsági ellenőrzést.
Az ellenőrzés átadása fontos szakasz a NATO-csapatok kivonulásának folyamatában is. A 100 ezres nemzetközi haderő – ezen belül csaknem 66 ezer amerikai katona – túlnyomó többségét a tervek szerint 2014 végéig kivonják az országból.
A biztonsági ellenőrzés átadásával csaknem egy időben, annak helyszínétől nem messze öngyilkos merényletet követtek el Kabulban, egy afgán parlamenti képviselő otthonának közelében. A robbanásban három civil meghalt, mintegy harminc megsebesült. Egy magát megnevezni nem kívánó rendőrtisztviselő elmondta, hogy a támadás Mohamed Mohakik, az afgán törvényhozás befolyásos képviselője ellen irányult, aki sértetlenül átvészelte az öngyilkos merényletet.
Az ünnepségen Karzai azt is bejelentette, hogy hamarosan elküldi a kormány képviselőit Katarba, hogy ott a tálibok küldötteivel megvitassák a béketárgyalások lehetőségét. Az afgán elnök 2010 végén hozta létre az úgynevezett Afganisztáni Magas Béketanácsot azzal a céllal, hogy kezdjen tárgyalásokat a tálibokkal egy békeszerződés megkötéséről. Karzai kezdeményezését a nyugati szövetségesek üdvözölték.