Brazília: megrohamozták a parlamentet a tüntetők

Becslések szerint csütörtökön egymillió ember vagy még több vonult az utcákra tüntetni szociális követelésekkel Brazília száz városában.

MD
2013. 06. 21. 5:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megmozdulások általában békések voltak, de kisebb szélsőséges csoportok több helyen összetűzést provokáltak a rendőrséggel, amely keményen reagált. Haláleset is történt: Sao Paulo állam egy kisebb városában elgázoltak három felvonulót, s egyikük belehalt sérüléseibe. Ez az első haláleset, amely a tizedik napja folyó tüntetésekkel hozható kapcsolatba.

Összecsapások voltak Rio de Janeiróban és a fővárosban, Brazíliavárosban is. Rióban mintegy 300 ezer ember gyűlt össze a Vargas elnökről elnevezett sugárúton, ahol a polgármesteri hivatal is van. A felvonulók ehhez tartottak, amikor egy kis, a trikóját az arcára borító, illetve csuklyát viselő csoport kővel kezdte dobálni a rendőröket, bengáli tüzet hajított a városházára, s megpróbált bejutni. A rendőrök könnygázzal válaszoltak, mire a tömeg pánikba esett, és megpróbált visszavonulni az ellenkező irányban vagy a keresztutcákban.

Az O Globo televízió mutatta egyik riporterét, akit gumilövedék sebesített meg, az SBT televízió pedig egyik felgyújtott gépkocsijáról közölt képeket. Összesen mintegy negyvenen sérültek meg a városban.

Brazíliavárosban szintén egy kisebb csoport provokált ki összecsapásokat. A parlamenttel szemben lévő téren mintegy 25 ezren gyűltek össze békésen, de néhányan kiváltak közülük, dobálózni és gyújtogatni kezdtek. A rendőrök könnygázzal, gumilövedékekkel és riasztógránátokkal elkergették őket.

Később a külügyminisztérium szomszédos székházánál próbálkoztak a szélsőségesek, de csak az épület gépkocsifelhajtóját tudták elfoglalni. A tüntetők nagy többsége mindkét helyszínen hátrább húzódott, hogy elkerülje az összecsapásokat. A támadókat a többiek kiabálva próbálták visszatérésre bírni, és követelték, hogy maradjanak békében.

A soha nem látott tüntetési hullám annak ellenére folytatódik, hogy a hatóságok előzőleg visszavonták a tömegközlekedési tarifaemelést, amely eredetileg a tiltakozások kiváltó oka volt. A jelentések szerint a tiltakozók Sao Paulóban és Rióban is határozottan visszautasították, hogy pártok vagy szakszervezetek csatlakozzanak a mozgalomhoz.

Dilma Rousseff köztársasági elnök a belpolitikai helyzet miatt elhalasztotta június 26-ától esedékes japán látogatását, és meg nem erősített sajtóértesülések szerint péntekre válságtanácskozást hívott össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.