Az ötödik köztársaság 1958-as kezdete óta első alkalommal fognak csökkenni az állam kiadásai, másfél milliárd euróval – hangsúlyozta a kormányfő a 2014-es költségvetési tervezet sarokszámairól tartott sajtótájékoztatón. A területi önkormányzatoknak járó állami dotációt 750 millió euróval csökkentik, s ennyivel mérséklik a minisztériumok és egyes állami intézmények kiadásait is. „Elköteleztem magam az állami kiadásokat érintő megtakarítási program mellett, ezt a célt el fogjuk érni” – mondta Ayrault. A költségvetési tervezetet szeptemberben vitatja meg a kormány.
Egyes tárcáknak azonban kormányzati források szerint nem csökkenni, hanem növekedni fog jövőre a költségvetése. A munkahelyteremtésre, a közoktatásra, a lakhatásra és a közbiztonságra fordítandó állami összegek emelkednek jövőre.
„Franciaország hisz Európában, de nem vagyunk Európa bólogatójánosa” – jelentette ki kedden a France 3 televízióban a francia miniszterelnök. Jean-Marc Ayrault-t arról kérdezte a közszolgálati televízió, hogy nem bűnbaknak tekinti-e a kormány az Európai Bizottságot.
Az ügy előzményeként Arnaud Montebourg, a szókimondásáról is ismert iparfejlesztési miniszter azt mondta, hogy az Európai Unió központi intézményei a szélsőjobboldal térnyerését segítik, amikor nem foglalkoznak az átlagpolgárok aggodalmaival. Az Európai Bizottság elnökét, José Manuel Barrosót a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front üzemanyagának nevezte. Az Európai Bizottság elnöke abszurdnak és feleslegesnek minősítette a francia kormánytag felvetését.
Az ügy előzménye, hogy a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) számításai szerint az államháztartási hiány az év végén meghaladja a 80 milliárd eurót, miközben a 2013-as költségvetés 61,6 milliárd eurós deficitet irányzott elő.
Pierre Moscovici pénzügyminiszter hazugságnak minősítette az ellenzék által bemutatott számokat. Kijelentette, hogy az állami kiadásokat a kormány 2012-ben is kordában tartotta, és 2013-ban is kordában fogja tartani.
A nemzetgyűlés pénzügyi bizottságának UMP-s képviselői szerint az idénre tervezett 3,7 helyett 4 százalék lesz a gdp-arányos államháztartási hiány, miután az adóbevételek legalább 15 milliárd euróval kisebbek a tervezettnél.
A miniszterelnök elismerte, hogy a gyenge gazdasági növekedés miatt az államnak kisebb lehet a bevétele, de jelezte, hogy a kormány a kiadások csökkentésével javít a strukturális deficiten. A pénzügyi tárca vezetője is kilátásba helyezett kiigazításokat, amennyiben a tervezettnél kisebb lesz az adóbevétel, de kizárta a költségvetési törvény módosítását.