Elegük van a szocialistákból, ezrek tüntetnek Bulgáriában

Szófiában hétfőn éjjel ismét tüntetők ezrei követelték Plamen Oresarszki bolgár miniszterelnök távozását.

BL
2013. 06. 18. 5:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bolgár kormány épülete előtt több mint hétezer tiltakozó gyűlt össze, immár negyedik napja folytatva a szocialisták (BSZP) vezette kabinet elleni tüntetést. A résztvevők ezután – megbénítva Szófia belvárosának forgalmát – sorra járták a parlamenti pártok székházát, hogy kifejezzék elégedetlenségüket.

A kormányt csak kívülről támogató nacionalista Ataka párt épületénél, ahol az Ataka aktivistái felsorakoztak a pártvezetés védelmére, éjfél előtt összetűzés alakult ki. A bolgár közszolgálati rádió (BNR) híradása szerint a felek üvegekkel és kövekkel dobálták egymást. Hét tüntető és az Ataka egyik parlamenti képviselője könnyebben megsérült. A rendőrök egy tüntetőt őrizetbe vettek.

A történtekre reagálva Volen Sziderov, a szélsőséges nacionalista párt elnöke kijelentette, hogy „azon pártok székházánál kellene tüntetni, akik az elmúlt húsz évben vezették az országot”. Szerinte Oresarszki kormányfőnek nem szabad lemondania, mivel „feltétlenül szükséges a választójog reformja”, és „a korrumpálódott politikusoktól is meg kell szabadulni”.

Oresarszki a bTV kereskedelmi tévének adott interjújában maga is azt hangoztatta, hogy lemondása semmit sem oldana meg. A májusban hatalomra került korábbi pénzügyminiszter szerint ehelyett azzal kell foglalkozni, hogy Bulgáriában több ágazat is „az összeomlás szélén áll”, így például az energetika és az egészségügy rendszere.

Bulgáriában pénteken kezdődtek a tiltakozások, amikor kiderült, hogy Deljan Pejevszki médiamogul került a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség (DANSZ) élére. A tiltakozások hatására Pejevszki a kinevezése után egy nappal le is mondott.

Roszen Plevneliev államfő hétfőn a parlamenti pártoknak azt javasolta, hogy június 20-án, a nemzetbiztonsági konzultatív tanács keretében vitassák meg a politikai válság megoldásának tervét. Plevneliev hangoztatta, „megcsappant a bizalma a kormány iránt, de ez nem azt jelenti, hogy alkotmányos jogköre keretében nem kész együttműködni vele”.

A májusi választásokon második helyen befutó szocialistáknak és a török kisebbség velük koalícióra lépett pártjának (DPSZ) összesen 120 képviselője van a parlamentben. A korábban kormányzó, jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) bár az első helyen végzett, nem tudott kormányképes koalíciót alakítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.