Erőss Zsolték után újra magyarok támadják a Himaláját

Az alpinisták célpontja a 8125 méter magas Nanga Parbat.

Gabay Balázs
2013. 06. 24. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nanga Parbat-expedíció június elején kelt útra Bukarestből, és az aradi Török Zsolt mellett résztvevője két román mászó, Teo Vlad, illetve Aurel Salasan is. Negyedikként Adamcsek Brúnó hétfőn csatlakozik hozzájuk, míg Marius Gane az alaptáborban maradt kézsérülése miatt. Az expedíció két csúcsot tervez meghódítani: a 7027 méter magas Spantikot, majd a 8125 méteren található Nanga Parbatot.

Az expedíció tagjai vasárnap elérték a 6600 méteres magasságban felépített hármas tábort. A túra – Török Zsolt tervei szerint – közel két és fél hónapon át tart. Az alpinisták közül ketten, Marius Gane és a vezető, Török Zsolt járt már 8000 méter felett. Utóbbi a világ második legmagasabb csúcsának számító K2-t is megmászta.

Pakisztán északi részében vasárnap hajnalban rendőrnek öltözött tálibok kilenc hegymászót öltek meg a többek között szlovák, ukrán, kínai és litván alpinisták lakta alaptáborban. A mészárlás egyelőre nem veszélyezteti Törökék mászását, mert az ő alaptáboruk épp a hegy másik oldalán található.

A Diamir néven is ismert Nanga Parbat a világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsa, a pakisztáni határ közelében fekszik. A Himalája egyik legnyugatibb csúcsa, úgy is szokták nevezni, a „tündér birodalma”. Az alpinisták nehezen megmászható hegynek tartják. A Diamir az alacsonyabb részeken sziklás, míg a csúcs közelében gleccserek találhatóak.

Nem csupán Erőss Zsolt hirtelen legyengülését, de Kiss Péter fizikai teljesítményét is elképesztőnek nevezte a Himalájából hazatérő Kollár Lajos néhány hete a Liszt Ferenc repülőtéren. Június első napjaiban előkerültek azok a képek, melyeket a két magyarról készítettek társaik a csúcsra érést követően. Erőss Zsolttól és Kiss Pétertől Erdélyben és Budapesten is sokan búcsúztak. Expedíciójuk tragédiával végződött. A Kancsendzöngán történt események összefoglalóját ide kattintva érheti el. Az expedíció vezetőjével készített interjút itt találja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.