Június 17-én és 18-án az észak-írországi Lough Erne-ben tanácskoznak a G8-országok vezetői. A Szentatya rámutat levele elején, hogy minden gazdasági és politikai tevékenységnek az embert kell viszonyítási pontként figyelembe vennie. Biztosítania kell a szabadság és a kreativitás maximális kifejezési lehetőségét, és elő kell mozdítani, illetve biztosítani kell felelős gyakorlásukat a szolidaritás jegyében, különös figyelmet szentelve a legszegényebbekre.
A pápa utal arra, hogy a G8-tanácskozáson előtérbe helyezik a személyt, hiszen foglalkoznak a csoportos fellépéssel az éhezés csapásának felszámolása és az élelmiszer-biztonság megteremtése érdekében. Továbbá a megvitatásra kerülő témák között szerepel a nők és a gyermekek védelme a szexuális erőszaktól a konfliktushelyzetekben. Ugyanakkor rámutat, hogy minden erre irányuló politikai lépés alapja a nemzetközi béke.
A gazdaság és a politika célja – szerinte – az emberiség szolgálata, kezdve a legszegényebbektől és a legsérülékenyebbektől, még édesanyjuk méhében is. Minden gazdasági és politikai elméletnek az legyen a célja, hogy a Föld minden lakójának biztosítsa a méltóságteljes és szabad életet lehetővé téve családja támogatását, gyermekei oktatását, Isten dicsőítését és saját tehetségének fejlesztését. Ennek a szemléletnek a hiányában minden gazdasági tevékenység értelmetlen – mutat rá Ferenc pápa a brit miniszterelnöknek írt levelében.
Ennek tükrében a súlyos gazdasági és politikai kihívások láttán a mai világban a hozzáállás bátor megváltoztatására van szükség, amely visszaállítja a megfelelő helyére a célt (a személyt) és az eszközt (a gazdaságot és a politikát). A pénz és más politikai, illetve gazdasági eszközök szolgáljanak, és ne uralkodjanak – hangsúlyozza a Szentatya.