Rosenberg kulcsszerepet játszott a zsidók millióinak elpusztításában a második világháború idején, a világégést követően Nürnbergben emberiesség elleni bűnökért halálra ítélték, majd 1946 októberében felakasztották. Naplójának közelmúltban előkerült részletei nemcsak a Rosenberg és Hitler, valamint a Rosenberg és más vezetők, például Heinrich Himmler és Hermann Göring közötti találkozókról szolgálnak új információkkal, hanem részleteket kínálnak a Szovjetunió elleni német hadjáratról, valamint a zsidók és kelet-európaiak tömeges meggyilkolásáról szóló tervekről is.
„A dokumentumok számottevően fontosak a náci éra, valamint a holokauszt történetének tanulmányozása szempontjából” – áll a washingtoni Holokauszt Múzeum által készített előzetes jelentésben. A szakértők megjegyezték, hogy a most előkerült részletek néhol ellentmondanak az eddig ismert történelmi dokumentumoknak. Ezzel kapcsolatban azonban még nem közöltek részleteket, az amerikai kormányzat pedig hangsúlyozta, hogy még csak előzetes elemzések állnak rendelkezésre. A Holokauszt Múzeum és az amerikai igazságügyi minisztérium a héten tart sajtótájékoztatót a leletről.
Annyi viszont biztos, hogy a napló részletekkel szolgál a náci felső vezetés tagjai közötti feszültségekről, például arról a krízisről, amelyet Rudolf Hess brit útja váltott ki 1941-ben, valamint arról a feszültségről is, amelyet a műkincsek szerte Európában véghezvitt elkobzása szült. A 400 oldalnyi dokumentum 1936 tavaszától 1944 teléig tartalmazza Rosenberg írásait. Néhányat közülük kitépett lapokra írtak, de van, amit náci fejléces papírra.