Kitelepítenek 23 ezer embert

Kitelepítenek 23 ezer embert a németországi Magdeburgból az Elbán levonuló árhullám miatt – döntötte el vasárnap az árvízi védekezést irányító stáb.

PR
2013. 06. 09. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szász-Anhalt tartományi főváros térségében 40 kilométer hosszúságú szakaszon tetőzik az árhullám, ami várhatóan több napon keresztül rendkívüli megterhelésnek teszi ki a várost védő gátakat, ezért a folyóparthoz közeli negyedek lakosságát elővigyázatosságból evakuálják. A több mint 200 ezer lakosú városban 2800 embert már korábban biztonságba helyeztek. Az Elba vízállása vasárnap elérte a 750 centimétert. A 2002-es árvíz idején a csúcsérték 672 centiméter volt. Az átlagos vízállás június elején 2 méter körül van.

Kritikus a helyzet az áradó Elba és áradó mellékfolyója, a Saale találkozásánál is, a térség több településéről összesen nagyjából 10 ezer embert kellett kitelepíteni. Nehezíti a védekezést, hogy gátrobbantásokkal fenyegető levél érkezett több lap szerkesztőséghez, és a hatóságoknak ezért még a lehetséges terrorveszély elhárításával is törődniük kell. A ismeretlen szerzőjű levél szerint a „németellenes antifasiszta árvízi brigádok” nevű, ugyancsak ismeretlen szervezet több szász-anhalti gátnál helyezett kilátásba robbantásos merényletet.

Az Elba németországi részének legfelső szakaszán, Szászország tartományban már túl vannak a nehezén a folyó és az áradó mellékfolyók mentén fekvő települések, de a gátakat továbbra is a nyáron megszokottnál többször nagyobb víztömeg nyomja, és több helyen heves zivatarok és jégeső nehezíti a védekezést. Brandenburg a következő tartomány, ahová elhömpölyög az árhullám. Wittenbergénél, egy nagyjából 20 ezer lakosú kisvárosnál vasárnap 777 centiméteres vízállást mértek, ami 30 centiméterrel meghaladja a 2002-es csúcsértéket, és a tetőzést csak keddre várják.

A Duna bajorországi szakaszán már takarítanak és a károk felmérésén dolgoznak. Passauban, ahol hétfőn 1298 centiméteren, ötszáz éve a legmagasabb szinten tetőzött a Duna, vasárnap 720 centiméteres vízállást mértek. A belváros lakói és a negyedben működő vállalkozások kára megközelíti a 100 millió eurót. Az önkormányzati tulajdonú épületekben, a közlekedési infrastruktúrában és a városban működő nagyobb cégek telephelyein keletkezett károk felmérésével még nem végeztek. A teljes kárérték 500 millió euró lehet a városházi szakértők első becslése szerint.

A kormány első intézkedésként egy 100 millió eurós sürgősségi segélyalap és egy 100 millió eurós hitelkeret megnyitását ígérte. Vasárnapi lapértesülés szerint a berlini vezetés „nemzeti árvíztanácskozást” szervez a tartományi kormányfők részvételével. Arról tárgyalnak majd, hogy miként lehet méltányosan megosztani a természeti csapás miatt keletkező terheket.

Adóemelés és az idei költségvetési hiány növelése nélkül biztosítja a cseh kormány a károk felszámolásához szükséges forrásokat.

„A hosszabb távú gazdaságpolitikának köszönhetően a kormány elegendő eszközzel rendelkezik ahhoz, hogy megfelelő támogatást tudjon nyújtani az árvíz által sújtott régióknak” – jelentette ki Petr Necas miniszterelnök a közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában. A kabinet szerdán első körben a költségvetési tartalékból négymilliárd koronát különített el a helyreállításra, míg további 1,3 milliárd koronát a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére szánt alapból fordítanak az utak, hidak és a vasút helyrehozatalára.

„Természetesen több pénzre lesz szükség, s ezt anélkül tudjuk biztosítani, hogy bármiféle különadót vetnénk ki” – mondta Necas. Hozzátette, hogy az árvízkárokkal kapcsolatos kiadások a jövő évi költségvetést nem fogják befolyásolni. A legutóbbi, 2010-es nagyobb árvíz után a cseh kormány minden adófizetőre havi 100 koronás különadót vetett ki egy évre. Az intézkedést a kormány a költségvetési hiány csökkentésének szükségességével indokolta.

Necas már korábban bejelentette, hogy a cseh kormány azonnal tárgyalásokat kezdeményez Brüsszellel arról, hogy támogatást kaphasson az európai uniós szolidaritási alapból is. „Ez az árvízkárok nagyságától függ. Csak ezek összegzése után fogjuk tudni, hogy jogosultak vagyunk-e erre a támogatásra” – jegyezte meg a kormányfő. Csehország akkor lenne jogosult az EU-támogatásra, ha a károk összege meghaladná a 22 milliárd koronát.

Az első becslések szerint az árvízkárok értéke 20 milliárd körül lehet. Necas felhívta a figyelmet arra, hogy a gondok még nem múltak el, s az összeg valódi nagysága csak azután lesz ismeretes. A miniszterelnök elmondta, hogy kormánya az utóbbi két évben évente mintegy kétmilliárd koronát fektetett be az árvízvédelembe. 2010-ig ez az összeg szerinte 1,2 milliárd korona volt.

A cseh költségvetés idei tervezett hiánya 100 milliárd korona, ez kevesebb a cseh hazai össztermék három százalékánál. „Stratégiai tervünket, hogy a költségvetési hiány a GDP három százaléka alá kerüljön, betartjuk” – húzta alá a miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.