Kommunista előretörés Japánban?

Ugyan a konzervatívok nyertek, de a tokiói helyi választások eredményei alapján úgy tűnik, a kormány gazdaságpolitikájával elégedetlen szavazók nagy része a kommunista pártot tartja alternatívának.

csitK
2013. 06. 24. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán sajtó szerint a vasárnapi voksolás tanulsága egyértelmű: az Abe Sindzó miniszterelnök Abenomics névre keresztelt gazdaságpolitikáját ellenzők számára a 127 fős fővárosi képviselő-testületben 17 helyet szerző kommunisták valódi politikai alternatívává váltak. A baloldali Aszahi Simbun napilap felmérése alapján a bírálói szerint a bérből és fizetésből élők helyett a bankárokat és befektetőket gazdagító Abenomicsszal elégedetlenek 52 százaléka a kommunistákra szavazott.

A JKP a kormányfő alkotmánymódosítási terveinek bírálásával, valamint az atomenergia vehemens elutasításával is sok szavazót nyert meg – mutatott rá elemző írásában egy másik baloldali lap, a Mainicsi Simbun. A magát választási programjában „az egyetlen valós ellenzéki pártnak” nevező JKP elsősorban a tavaly decemberi parlamenti választásokon csúfosan megbukott korábbi kormánypárt, a balközép Japán Demokrata Párt (DPJ) gyengüléséből profitált. A párt a korábban jobbára a DPJ-t választó bizonytalan szavazók ötödét tudta megnyerni az exit pollok szerint.

A kommunisták már korábban is képesek voltak időlegesen tőkét kovácsolni a balközép erők megrendüléséből: legutóbb 1997-ben, a Japán Szocialista Párt bukása után értek el jó eredményt a fővárosban. A JKP tokiói előretörésének jelentőségét növeli, hogy elemzők és politikusok egyaránt a júliusban esedékes felsőházi választás főpróbájaként tekintettek a képviselő-testületi szavazásra.

Ugyanakkor az a vasárnapi eredmények fényében is kétséges, hogy a kommunisták hosszabb távon is sikeresek maradnak. Egyrészt a párt hagyományosan jobban szerepel Tokióban, mint országosan: a vasárnapi voksolást megelőzően ugyanannyi (nyolc) képviselővel rendelkezett 127 fős fővárosi testületben, mint a parlament 480 fős alsóházában.

Másrészt elemzők szerint a kommunisták reneszánsza a DPJ válsága mellett elsősorban a fiatalok alacsony részvételének volt köszönhető, mivel a pártra jobbára a 60 éven felüliek adták a voksukat. Ha mást nem is, azt mindenképpen jelzi a tokiói választás, hogy a konzervatív kormánnyal elégedetleneknek egyre nehezebb alternatívát találniuk – jegyezte meg az Aszahi Simbun.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.