Komoly következményei vannak a gazdaság lassulásának

Úgy tűnik, a kínai gazdaság sem szárnyalhat örökké. A növekedés és a hitelfelvétel is csökkent, ami magával hozta a bankárok és a fogyasztók bizalmának esését is.

csitK
2013. 06. 25. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai központi bank szerepét betöltő Federal Reserve Bézs Könyvéhez hasonló módszerekkel készült, negyedévente kiadott és országszerte több mint kétezer embert – köztük a termelő- és építőipar, közlekedés, mezőgazdaság, bányászati, szolgáltatói szektor képviselőit, valamint banki szakembereket – megkérdező jelentés a kínai gazdasági növekedés lassulásának makrogazdasági hatásaira mutat rá.

A tanulmány szerint a kelet-ázsiai országban kivétel nélkül minden iparág gyengülést mutatott a második negyedévben, leginkább a kiskereskedelmi és a szolgáltatási szektor érezte a nehézségeket. A kiskereskedelmi tranzakciók növekedése Kína minden részében csökkent, az első negyedévhez képest 15 százalékkal kevesebben, 58 százalék jelentett ebből származó bevételnövekedést. A statisztikákból ugyanakkor az is kiderül: a lakossági fogyasztás a vállalatok és állami szféra költésénél nagyobb mértékben nőtt, ami megfelel a kormány hosszútávú célkitűzésének, és a gazdasági szerkezetátalakítás részsikerét mutatja.

A szolgáltatási szektorban a kiskereskedelminél is kevesebben, a válaszadók 54 százaléka számolt be bevételének erősödéséről, ez 12 százalékos gyengülés a január és március közötti időszakhoz képest.

A kínai vállalatok profitja az emelkedő nyersanyagköltségek és növekvő bérek miatt – csakúgy, mint a korábbi hónapokban – csökkenést mutat, hitelfelvételük a magas kamatlábak miatt jelenleg 18 havi mélyponton áll. A megkérdezettek kevesebb mint egyharmada vett fel hitelt a második negyedév során, 13 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban.

A gazdaság lassulásának hatása a kínai központi bank (PBoC) hétvégén közzétett jelentéseiből is kiviláglik. Ezek szerint gyengül mind a kínai vállalkozók, mind pedig a bankárok gazdasági fejlődésbe vetett bizalma. A megkérdezett üzletemberek 34 százaléka aggódik az ország makrogazdasági teljesítménye miatt, a bankárok bizalma az előző negyedévhez képest 8,1 ponttal 64,1 pontra esett. A Boston Consulting Group (BCG) egy hét elején kiadott jelentése szerint a kínai fogyasztók bizalma is csökkenést mutat: idén a megkérdezettek 27 százaléka tervez többet költeni, 11 százalékkal kevesebben az egy évvel korábbi arányhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.