A felkelőket részben harckocsi-, illetve légelhárító fegyverek kezelésére oktatják – tette hozzá a lap egy felkelőparancsnokra hivatkozva. A kiképzést tavaly novemberben kezdték el egy amerikai támaszponton Jordánia déli részén. A kéthetes tanfolyamokon egy időben 20-45 felkelő vesz részt, mondták el az idézett amerikaiak. Ilyen információkat tartalmazó szóbeszéd már korábban is szerepelt a sajtóban, de az L. A. Times értesülése eddig a legkonkrétabb.
Sem a felkelők katonai támogatásáról szóló katonai támogatás bejelentésekor, sem azóta nem közölte Washington, hogy ez a támogatás jelent-e fegyverszállítást. Elemzők szerint az Egyesült Államok nehézfegyvereket vagy modern, precíziós fegyvereket nem fog adni a felkelőknek, csak könnyűfegyvereket, amelyek viszont nem elegendők a háború menetének megfordításához. A CIA a különleges erők támogatásával már sokszor és a világon sok helyen nyújtott titokban támogatást felkelőknek.
Paulo Pinheiro, az emberi jogok szíriai megsértését vizsgáló ENSZ-bizottság vezetője kijelentette pénteken a világszervezet székhelyén, hogy a polgárháborúban bármelyik fél ellátása fegyverrel csak növeli annak veszélyét, hogy még több háborús bűncselekményt kövessenek el. A tisztségviselő kimondottan egyetlen országot sem bírált amiatt, hogy fegyvert szállítana bármelyik félnek, azzal indokolva ezt, hogy a bizottság nem mond véleményt kormányok döntéseiről.
Kiderült az is: „nem esik egybe” Moszkva és Washington álláspontja a szíriai konfliktus megoldásának ügyében, de mindkét fél a békés rendezést pártolja.
Bassár el-Aszad szíriai elnök figyelmeztette az európai országokat: ha Washington politikáját követve fegyvereket szállítanak a szíriai felkelőknek, akkor ennek meg fogják fizetni az árát.
A szíriai válságnak csak politikai megoldása jöhet szóba, ugyanis ha bármelyik fél katonailag győzi le a másikat, az a szíriai állam összeomlásához vezetne – mondta hétfőn a brit külügyminiszter.