Obama: Nincs egy nagy testvér

Az elnök védelmébe vette az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség kémprogramjait egy hétfői interjúban.

BL
2013. 06. 18. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A programok működése jogszerű és átlátható – mondta Barack Obama. Emlékeztetett, hogy a külföldi hírszerzés felügyeletéről szóló törvény (Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA) szerint a kongresszustól kapott felhatalmazás alapján külön testület, a Foreign Intelligence Surveillance Court (FISC) dönt az adatgyűjtésről.

Az elnök elmondta, a Fehér Ház képviselői is részt vesznek abban a magánélet szentségének és a szabadságjogoknak az érvényesülését felügyelő testületben, ahol többek között azt is megvitatják, hol kell meghúzni a kormányzati adatgyűjtés határait.

Nem adott át Kínának titkosított amerikai hírszerzési dokumentumokat – mondta az őt ért vádakra reagálva Snowden. Leszögezte: ő nem kínai kém, és az erről szóló beszámolók beleillenek az amerikai sajtó Kínával vagy Hongkonggal kapcsolatban mindig felmerülő, „reflexszerű vörös Kína-reakciójába”.

 

Nagyon úgy tűnik, hogy az utóbbi időkben kirobbant botrányok nyomot hagytak Barack Obama amerikai elnök népszerűségén: egy hónap alatt 8 százalékponttal, 45 százalékra esett vissza azoknak az amerikaiaknak az aránya, akik elismerően vélekednek Obamáról.

Az elnök kijelentette: meg kell találni a módját, hogy megnyugtassák a közvéleményt arról, működnek a fékek és ellensúlyok, „nem hallgatják le a telefonbeszélgetéseiket, nem figyelik az SMS-eiket, és nincs egy nagy testvér valahol, aki olvassa az e-mailjeiket”. A kormányzatnak jobban el kell tudnia magyarázni, hogyan működik ez a két program – mondta Obama, a telefonhívások helyét, idejét listázó MAINWAY programra és az internetes adatforgalom tartalmát figyelő PRISM programra utalva.

Egy neve elhallgatását kérő, magas beosztású hírszerzési illetékes elmondta: az elnök kérte James Clapper nemzeti hírszerzési igazgatót, határozzák meg, milyen új információkat lehet nyilvánosságra hozni a két programról anélkül, hogy a működtetésük célját veszélyeztetnék.

Barack Obama az interjúban ellentmondott a PRISM programról adatokat kiszivárogtató korábbi amerikai hírszerzési alkalmazottnak, Eric Snowdennek, a Hongkongban rejtőző férfi nevének említése nélkül. Snowden azt írta hétfőn, hogy az amerikai kormányzat és kongresszusi képviselők túloznak, amikor az afgán–amerikai Najibullah Zazi esetére hivatkoznak, mondván, a titkos adatgyűjtés sikere, hogy sikerült lekapcsolni a Pakisztánban terrorista kiképzésen átesett 25 éves repülőtéri buszsofőrt, aki 2009-ben merényletet akart elkövetni a New York-i metróban. Snowden szerint a férfit szűkebb körű, célzott megfigyelési programok segítségével is elfogták volna.

„Lehet, hogy másképpen is elkaphattuk volna. Lehet, hogy egy New York-i rendőrnek feltűnt volna, hogy gyanús. Lehet, hogy kiderült volna, hogy ügyetlen, és nem robban föl a pokolgép. De ezekkel a programokkal növeljük az esélyét annak, hogy sikerül megelőzni egy katasztrófát” – mondta Barack Obama a PBS tévének adott interjúban, és leszögezte: a kémprogramok nem kutakodnak olyanoknál, akiknek nincsenek terrorista kapcsolataik.

Edward Snowdent hősnek nevezte, az amerikai vezetést pedig a kiszivárogtató kezelése miatt bírálta Oliver Stone filmrendező, aki a héten zajló Sanghaji Nemzetközi Filmfesztiválon vesz részt a kelet-kínai metropolisban. A háromszoros Oscar-díjas rendező a filmek valós életre gyakorolt hatásának kérdéskörét körbejáró szakmai kerekasztal-beszélgetésén nyilvánított véleményt a témában. Stone a WikiLeaks alapítóját, Julian Assange-t és a korábban 700 ezer oldalnyi titkot kiszolgáltató, hadbíróság elé állított Bradley Manninget is dicsérte. A világhírű rendező bírálta ugyanakkor Barack Obama amerikai elnök kormányát, mondván, hogy az hat kiszivárogtatót is bíróság elé idézett, miközben kampánya során haladóbb szellemiségű vezetést ígért.

A beszélgetés moderátorának, a központi kézben lévő China Daily napilap filmkritikusának többszöri kérése ellenére Stone sokat politizált. Szigorú bírálatban részesítette a George W. Bush elnök vezette korábbi amerikai kormányt is, az iraki háborút, a kuvaiti megszállást, az amerikai imperializmust, és a hatóságokat kritizáló filmek védelmére kelt. A rendező arra is felhívta a figyelmet: mindenféle erőszak bemutatását óvatosan kell kezelni, az erőszak kultuszának terjedésében ugyanis a médiának óriási a felelőssége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.