Tovább dúl a harc a melegházasság ügyében

Két sarkalatos ügyben is a melegek javára döntött az amerikai legfelsőbb bíróság.

Kovács N. László
2013. 06. 27. 19:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem is olyan rég, 1996-ban még egy demokrata párti elnök, Bill Clinton írta alá a kétpárti egyetértéssel meghozott rendelkezést a „házasság védelméről” (DOMA), mely kimondja, a szövetségi törvények előtt kizárólag egy férfi és egy nő házassága számít érvényesnek. Ekkor a világon még sehol nem kelhettek egybe azonos neműek (először Hollandia engedélyezte ezt 2001-ben), azóta azonban nem csak európai országok, de tizennégy amerikai állam is megadta a házasodás jogát a melegeknek. A legfelsőbb bíróság most még magát a testületet is megosztó döntést hozott az ütköző törvények ügyében.

2007-ben egy New York-i nő, Edith Windsor az állami jog szerint teljesen törvényes felesége után 360 ezer dollár olyan örökösödési adót volt kénytelen befizetni a szövetségi kormányzatnak, melyet heteroszexuális párok esetén elengedtek volna. A legfelsőbb bíróság az államot beperelő asszonynak adott igazat: 5:4 arányban megállapította, hogy a DOMA alkotmányellenesen tagadja meg a házastársaknak járó kedvezményeket a melegektől. „Nem ismerünk olyan indoklást, mely érthetővé tenné, hogy a szövetségi törvény elvegye azt a védelmet, amit az állam házassági törvényeivel ezen személyeknek biztosított. Azzal, hogy a törvény el akarja távolítani ezt a védelmet, és ezeket a személyeket másoknál kevesebb jogúként kezeli, egyértelműen megsérti az alkotmány betűjét” – szól az Anthony M. Kennedy által jegyzett többségi indoklás. Fontos megjegyezni, hogy a bíróság ezzel kizárólag a kedvezmények kérdésében hozott ítéletet – arról, hogy – amint a DOMA kimondja – a házasság csak férfi és nő között jöhet létre, nem született döntés.

A másik ügy talán még bonyolultabb. Kaliforniában 2008 júniusa és novembere közt törvényes volt a melegházasság, miután a törvényhozás megszavazta, az állami legfelsőbb bíróság pedig megerősítette azt. Az intézmény ellenzői erre aláírásgyűjtésbe kezdtek, amiből végül népszavazás lett: a kaliforniaiak 52:48 arányban elutasították a házasság újraértelmezését – bekerült az alkotmányba az „egy férfi, egy nő” kitétel. 2010-ben egy kerületi bíróság úgy döntött, a népszavazás érvénytelen, mivel egy megadott alkotmányos jogot nem lehet visszavonni. A hagyományos házasság védelmezői megtámadták a döntést, ám a legfelsőbb bíróság most megállapította, hogy ehhez nem rendelkeztek megfelelő jogalappal. A kaliforniai melegházasságok tehát már folytatódhatnak, miután először engedélyezték, majd betiltották, és most ismét engedélyezték őket.

Az ellentmondások már a tárgyalóteremben megkezdődtek. A testület egyik konzervatív tagja, Antonin Scalia a bírói emelvényről olvasta fel ellenvéleményét – ezt a gesztust kifejezetten erős ellenérzések kifejezésére használják. Scalia szerint a testület nem jogi, hanem érzelmi alapon döntött. „A többségi indoklás szerint fekete-fehér morális kérdésről van szó – fogalmazott. – Az ember vagy utálkozó bigott, vagy támogatja a melegházasságot. Az igazság nem ilyen egyszerű.” Komolyabb gond, hogy az alkotmányban egy szó sincs a házasság definíciójáról, így azzal, hogy a taláros testület most beleártotta magát a kérdésbe, gyakorlatilag átlépte hatáskörét – véli a konzervatív jogász. „Megdöbbentő lépést tett ma a legfelsőbb bíróság – az emberek és politikai képviselőik fölé helyezte magát” – véli Scalia, aki szerint a melegházasságról a kongresszusban kellene dönteni.

Ezt a gondolatmenetet bontja ki az egyik vezető konzervatív lap, a National Review vezércikke is. „A többségi indoklás megmutatta, hogy a bíróság szerint a melegházasságot ma már csak az elvakult fanatikusok ellenzik. A bíróság nem csak azt mondta ki, hogy a házasság történelmi értelmezése hibás, vagy alkotmányellenes – azt is megállapította, hogy mi, akik még mindig hiszünk benne, előítéleteink foglyai, sőt morális szörnyetegek vagyunk. Egyelőre azonban még tiltakozhatunk. Egyelőre” – írja a lap. Természetesen a melegházasság ellenzői azért nem adták fel a küzdelmet. Vezető republikánus politikusok és a hagyományos családmodellt védő szervezetek jelezték, a döntés által keltett figyelmet arra használják majd, hogy szövetségi szinten is elérjék a különnemű házasságdefiníció alkotmányba foglalását.

A másik oldal eközben ünnepel. Barack Obama közleményt adott ki, melyben üdvözli a bíróság döntését. „A testület megerősítette, amit a legtöbb amerikai érez: ha mindenkit egyenlően kezelünk, attól mindannyian szabadabbak leszünk” – fogalmaz az elnök. Ünnepi hangulatban született a The Washington Post hasábjain Greg Sargent liberális publicista cikke is, aki szerint a döntéssel „a tisztességes bánásmód új korszaka érkezett el\", a melegek pedig a bíróság segítségével immár nem csak Kaliforniában, hanem a többi (mintegy húsz) államban is lebonthatják a házasságukat tiltó rendelkezéseket. A The New York Times szerkesztőségi cikke üdvözölte az ítéletet, ugyanakkor elégedetlenségét fejezte ki, hogy a testület nem ment tovább. „Azzal, hogy a legfelsőbb bíróság nem tette szövetségi szinten kötelező érvényűvé az azonos neműek házasodásának jogát, számtalan amerikai meleget hagyott alacsonyabb rendű helyzetben. Történelmi lehetőség maradt ki, ugyanakkor felcsillant a remény, hogy az áttörés előbb vagy utóbb, de be fog következni” – szól a vezércikk.

(The New York Times, nytimes.com, The Washington Post, washingtonpost.com, Fox News, foxnews.com, National Review, nationalreview.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.