Továbbra sincs nyugalom Kínában

A muszlim ujgur kisebbség több mint száz tagja megtámadott egy rendőrőrsöt pénteken Kína északnyugati részén, Hszincsiangban – jelentette szombaton a kínai állami média.

KA
2013. 06. 29. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Global Times című angol nyelvű napilap tudósítása szerint a Hszincsiang–Ujgur autonóm terület déli részén, Hotan sivatagi városban a péntek déli ima után több mint száz, késekkel és botokkal felszerelkezett ujgur rátámadt egy rendőrőrsre. Ezzel egyidejűleg kétszáz fős tömeg próbált a város központjában „zavart kelteni”.  A térségben megerősítették az ellenőrzést. A Hszinhua hírügynökség helyi illetékesekre hivatkozva azt közölte, hogy Hotan belvárosában, egy sétálóutcában erőszakos támadás történt, míg a központi televízió mikroblogján arról számolt be, hogy a rend helyreállt, a cselekménynek több áldozata volt.

A pénteki incidensek két nappal az után történtek, hogy súlyos zavargások törtek ki Hszincsiang Turpan prefektúrájában. Késsel felfegyverkezett csoportok rendőrőrsökre és más célpontokra támadtak. A támadók 24 embert megöltek, a rendőrök 11 támadóval végeztek. A sebesültek száma 21 volt. A kínai kormány „terrortámadásnak” minősítette a történteket. Hszincsiangban időről időre fegyveres akciókkal hívják fel magukra a figyelmet ujgur lázadók, olykor vallási fanatikusok, illetve a terület elszakadását hirdetők, és több esetben fordultak már elő tömeges utcai késelések. Az ujgurok a terület őslakosai, muszlim vallású, a törökkel rokon nyelvet beszélő népcsoport tagjai.

Hotan nem először szerepel a híradásokban, mint ujgur lázadók akcióinak helyszíne. 2011 júliusában a helyi rendőrségre támadt egy fegyveres csoport, megölték az ujgur biztonsági őrt, továbbá három másik embert, és túszokat ejtettek. A rendőrség akkor 14 támadót lelőtt. A hatóságok arra a megállapításra jutottak, hogy „terrorcsoportok által szervezett támadásról” volt szó. A híradásokból arra lehetett következtetni, hogy az akciót vallási szélsőségesek követték el tiltakozásul amiatt, hogy a városban a hatóságok kampányt indítottak a nők egyre terjedő viselete – a fekete fátyol és hosszú fekete, bő köpeny – ellen.

Tavaly júniusban illegálisan működtetett Korán-iskolára csapott le a rendőrség szintén Hotanban. A több tucat, hat és tíz év közötti gyerek egy részét állítólag elrabolták vagy elcsalták, más részüket a szüleik küldték a gyülekezetbe, visszatérni azonban felügyelőik már nem engedték őket. A kínai kormány információs hivatala a napokban belső utasítást adott ki, arra szólítva fel a nyomtatott és az elektronikus médiát, hogy a hszincsiangi eseményekről kizárólag a hivatalos Hszinhua híreit adják, a többit, amelyek alkalmasak rémhírek terjesztésére, valamint a véres képeket töröljék.

A hatóságok azért is aggódnak, mert közeleg július ötödike, a 2009-es súlyos etnikai zavargások évfordulója. Négy éve az autonóm terület székhelyén, Urumcsiban a han kínai lakosságra támadtak ujgurok, hogy megtoroljanak egy korábbi sérelmet. Az erőszakos cselekményekben közel 200 – többségében han nemzetiségű – ember halt meg, és csaknem 1700-an megsebesültek. Az elkövetők elleni perben több halálos ítélet született.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.