A fordulatot megfigyelők meglepőnek minősítették, mert Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök alig néhány órával korábban magabiztosan kijelentette: a rendőrség „tegnap is ott volt, ma is ott van és holnap is ott lesz, hiszen nem engedhetjük, hogy a Taksim téren a szélsőségesek azt csináljanak, amit akarnak”. Erdogan azt is közölte: nem vonja vissza azt az építési tervet – a Taksim tér melletti Gezi park zöldövezetének kárára bevásárlóközpont épülne –, ami az egész tüntetést kirobbantotta. Egyben felszólította a tiltakozókat akciójuk azonnali abbahagyására. Ugyanakkor elismerte, hogy a rendőrség talán túlzottan reagált a könnygáz bevetésével, s megígérte ennek kivizsgálását.
Az Amnesty International tudomása szerint legalább két tüntető meghalt Isztambulban a demonstrálók elleni rendőri erőszak következtében. A világ legnagyobb emberi jogi szervezete szombat este Londonban kiadott nyilatkozatában közölte, hogy a hozzá befutott jelentések szerint ezernél is többen megsérültek a kormányellenes demonstrálók és a rendőrség összecsapásaiban.
A térre beözönlők lelkesen ünnepelték győzelmüket, tűzijáték-rakétákat lőttek fel, s egyesek a kivonuló rendőröket is megdobálták. A megfigyelők mindezt úgy értékelik, hogy Erdogan visszavonulót fújt. Ebben nyilván szerepet játszott, hogy a tiltakozás más városokra, köztük Izmirre és Antalijára is átterjedt, Ankarában pedig a tüntetők a parlamenthez akartak vonulni. Itt – Isztambulhoz hasonlóan – összecsapások is voltak.
A török ellenzéki politikusok nyilatkozataikban a tüntetők pártjára álltak, de még a kormánypárton belül is megszólaltak szombaton bíráló hangok, kritizálva a karhatalmi erők eltúlzott fellépését. Nem sokkal a rendőrség Taksim térről való kivonása előtt Abdullah Gül államfő egy közleményben minden érintett felet felelősségteljes magatartásra intett, közölve: a tüntetések „nyugtalanító szintet értek el”. Előzőleg Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes is bocsánatot kért az isztambuli események miatt, mondván: „ahelyett, hogy könnygázgránátokat lőttek ki azokra az emberekre, akik egy üzletközpont felépítésének terve miatt tiltakoztak, a hatóságoknak inkább meg kellett volna győzni őket s közölni velük, hogy ők is osztják aggodalmaikat”.
A konfliktus gyökere ugyanis a Taksim tér melletti Gezi park tervezett megszüntetése: az Isztambul közepén lévő Taksim tér betondzsungelében a Gezi park jelenti az utolsó zöld menedéket, amelynek helyén a tervek szerint egy újabb bevásárlóközpont épülne. A helyszínen napok óta tüntetők voltak, hogy megakadályozzák a fák kivágását, a rendőrség pedig péntek hajnalban paprikaspray-vel, könnygázzal és vízágyúkkal támadt rájuk. Ezt követően a konfliktus elfajult, s egyre inkább a kormányzat politikája elleni általános tiltakozássá vált.
A jelenlegi kormányzat 2002 óta van hatalmon Törökországban, s noha azóta az egy főre jutó jövedelem jelentősen nőtt, Erdogant ellenfelei azzal vádolják, hogy „iszlamizálni” akarja Törökországot.