P. Nikoforosz Diamandurosz ombudsman sajtónyilatkozatával egy időben elérhetővé tette egy meg nem nevezett panaszos nyomán az ügyben 2011. augusztus 22-én megindított vizsgálatának 14 oldalas szövegét. A kiállítást 2011. május 10. és 20. között rendezték Brüsszelben, a Berlaymont épületében, ami az Európai Bizottság főhadiszállása. A Reding által szponzorált kiállítás a Különböző családok – ugyanaz a szerelem címet kapta.
2011. június 8-án az ombudsmanhoz érkezett panaszbeadvány azt is kifogásolta, hogy Viviane Reding az Európai Parlamentben tette szóvá, miszerint Magyarország uniós jogszabályt sértett azzal, hogy uniós pénzeket használt fel egy magyarországi abortuszellenes kampányhoz. A panaszos értetlenségét fejezte ki, hogy míg Reding kifogásolta az abortuszt ellenző kampányhoz az uniós pénz felhasználását, miként adhatta nevét és uniós pénzt az egyneműek szexuális kapcsolatát felmagasztaló tárlathoz.
A panaszosnak Reding hivatala ezt megelőzően tagadta, hogy az ILGA Europe kapott volna pénzt az EB-től, noha ezt az ILGA Europe kifejezetten hirdette a szóban forgó fotókiállításon.
Az ombudsman vizsgálata megállapította, hogy Reding hivatalának válasza nem volt teljesen árnyalt, ugyanis míg az ILGA Europe valóban nem kapott pénzt kifejezetten a kiállítás megtartására, annak éves költségvetése 75 százalékát az EB fedezi. Ezért Diamandurosz azt javasolja, a jövőben a bizottság „proaktívan” – azaz az igazság minden részletét feltáróan – válaszoljon az ilyen kérdésekre.
Az ombudsman egyebekben arra a következtetésre jutott, hogy noha az EB-nek kötelessége a nemi irányultságon alapuló megkülönböztetés elleni harc, van helye azon kételyeknek, amelyek szerint a tárlat egyes részei olyan dolgokkal foglalkoztak, amelyek nem feltétlenül tartoznak az EB illetékességi körébe. Annak érdekében, nehogy olyan benyomást keltsenek, hogy a bizottság az általa patronált kiállításokon bemutatott minden nézetet támogatja, Diamandurosz azt ajánlotta, a jövőben az EB ezt kellőképpen juttassa a látogatók tudomására. Hozzátette, az ILGA a következő napokban eltávolítja internetes portáljáról azt is, hogy a kiállítást az EB pénzelte, mert ellenkező esetben az oldal félrevezető, és alkalmas arra, hogy növelje az uniós polgárok Brüsszel iránti ellenérzését.
A Magyar Nemzet megkérdezte Reding hivatalát, késznek mutatkozna-e szponzorálni egy olyan fotókiállítást, amelyen a Magyarországon az uniós szabályozás szerint működő banki szektor intézményeinek „hibás termékei” miatt öngyilkosokká vált vagy öngyilkosságot megkísérelt magyarok fotói lennének láthatók. A lap megkérdezte a jobboldali, konzervatív biztost arról is, ha annyira bántotta a Magyarországon az abortusz ellen uniós pénzből is folytatott kampány, hogy felszólalt ellene az Európai Parlamentben, a bizottság miért hallgatott arról, hogy a Gyurcsány-kormány rendőrsége – a 2006 őszén elkövetett tetteit követően – uniós forrásból szabályellenesen vásárolt a tömegek megfélemlítésére alkalmas eszközöket? Például a 2006 decemberében 1,4 millió euró összegben megrendelt három izraeli vízágyút, amely eszközök árának visszatérítéséről tavaly hozott elsőfokú döntést a luxembourgi bíróság. A Magyar Nemzet kérdéseire lapzártáig nem érkezett válasz.
Lovas István