Az USA kiemelten figyelt Brazíliára a Snowden-botrányban

Az O Globo szerint Kína, Oroszország, Irán és Pakisztán mellett Brazília is elsődlegesen fontos ország volt az NSA titkos adatgyűjtésében.

TK
2013. 07. 08. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az O Globo című brazil napilap vasárnapi számában az amerikai titkos adatgyűjtést felfedő Edward Snowdenre, az NSA volt szerződéses alkalmazottjára hivatkozva azt írta, hogy az amerikai földrészen az Egyesült Államok után Brazíliában a legkiterjedtebb a megfigyelés.

Az O Globo szerint Kína, Oroszország, Irán és Pakisztán mellett Brazília is elsődlegesen fontos ország volt az NSA titkos adatgyűjtésében. Tíz év alatt az NSA 2,3 millió telefonbeszélgetésről és üzenetről gyűjtött adatokat, hogy számítógépes elemzéssel kiszűrjék a gyanús tevékenységekre utaló jeleket – írta a lap. Egyes brazil távközlési cégekhez amerikai partnerszervezeteiken keresztül jutottak el az újság szerint, amely a cégeket nem nevezte meg.

Az O Globo cikkének egyik társszerzője Gleen Greenwald, a Guardian című brit napilap Rio de Janeiróban élő munkatársa, aki elsőként számolt be a Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumokról. Snowden azután, hogy átadta az információkat Greenwaldnak, Hongkongba menekült, és utoljára a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójában látták.

A brazil külügyminiszter közölte: kormánya magyarázatot kért az Egyesült Államok brazíliai nagykövetségétől és a washingtoni brazil nagykövetség révén. Antonio Patriota bejelentette azt is, hogy az ENSZ-hez fordul, kérve, hogy a világszervezet hozzon intézkedéseket az internetfelhasználók magánélethez való jogai és valamennyi ország szuverenitásának védelmére.

Dean Chaves, az Egyesült Államok brazíliavárosi nagykövetségének szóvivője kijelentette, hogy a diplomaták nem kommentálják az ügyet. Az amerikai nemzeti hírszerzési igazgató hivatala közleményben tudatta, hogy „az amerikai kormányzat diplomáciai úton fog válaszolni valamennyi amerikai partnerének és szövetségesének”, és „addig nem kívánják kommentálni nyilvánosan a szóban forgó állítólagos hírszerző tevékenységet”.

Snowden immáron két hete a moszkvai seremetyjevói repülőtér tranzitrészlegében tartózkodik, várva, hogy tovább tud-e utazni onnan valahova. Huszonegy országtól kért menedékjogot, s eddig három (Nicaragua mellett Bolívia és Venezuela) jelezte, hogy kész lenne befogadni. Az azonban nem világos, hogy a férfi – akinek amerikai útlevelét a washingtoni hatóságok érvénytelenítették – miként tudna eljutni ezekbe az országokba.

 

Magyarország adjon politikai menedékjogot Edward Snowdennek, és vonja be a férfit a megfigyelési ügy részleteinek tisztázásába – ezt javasolja a Jobbik.

 

Időközben felmerült egy másik lehetőség is: Anna Chapman, a híres orosz kémnő házassági ajánlatot tett neki, s ha ezt elfogadja (állítólag hajlandó megfontolni a dolgot), akkor ezzel törvényes alapot teremtene arra, hogy orosz állampolgárságot kérjen. A 30 éves, rendkívül csinos Chapman egyike volt annak a tíz, az Egyesült Államokban leleplezett és kémkedéssel vádolt – úgynevezett alvó – ügynöknek, akiket 2010 nyarán toloncoltak vissza Oroszországba a hidegháború utáni időszak legnagyobb kémcseréjének keretében. Chapman azóta az egyik moszkvai bank „reklámarca” lett, és rendkívül jó körülmények között él.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.