Egyiptom ideiglenes alkotmánya, amelyet Adli Manszúr ideiglenes államfő hétfőn kiadott rendeletével hirdetett ki, a keresztény jogászok és polgárjogi aktivisták negatív reakcióit váltotta ki. „Azok a rendelkezések, amelyek a régi alkotmányban rossznak tűntek a keresztények szemében, az új szövegben is kiemelt helyet kaptak. Ha most nem szólunk ellene, később nem mondhatunk semmit” – nyilatkozta a püspök.
A bírálók az új alkotmány néhány módosítását visszalépésnek tartják a Muzulmán Testvériség vezette előző kormány iszlamista alkotmányához képest is. Az ideiglenes alkotmányban a keresztényeket leginkább az első cikkely aggasztja, amely továbbra is a saríát tekinti alapvető jogforrásnak, s hozzáteszi, hogy az iszlám vallásjogot az iszlám korai évszázadaiban kialakult jogszabályoknak megfelelően kell értelmezni.
Mindezek mellett az ideiglenes alkotmányból kikerült a korábbi alkotmány 3. cikkelye, amely lehetővé tette a keresztények és a zsidók számára, hogy saját vallásjogi elveik alapján szabályozzák a személyi kérdéseket és a vallási szempontokat közösségeikben.
Közben fegyveresek tüzet nyitottak egy magas rangú katonai vezető autójára az ország északkeleti részén fekvő Sínai-félszigeten – közölte a hadsereg szóvivője. A tájékoztatás szerint a kocsit heves golyózápor érte, amit a biztonsági erők és a terroristák közötti tűzpárbaj követett. A tiszt sértetlenül úszta meg a támadást – tette hozzá a szóvivő.