Egyiptom: megvan az ideiglenes kormányfő

Mohamed el-Baradei kapta a megbízatást. A NAÜ Nobel-békedíjas volt főigazgatóját elfogadják a nyugati kormányok is.

WA
2013. 07. 06. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közlése szerint három nappal az egyiptomi hatalomváltás után Adli Manszúr ideiglenes államfő el-Baradeit nevezte ki egy jövendő ideiglenes kormány vezetőjévé.

A korábbi hírek alapján lehetett sejteni, hogy Adli Manszúr ideiglenes államfő személyi kérdésekkel is foglalkozni fog a nap folyamán, mivel mihamarabb sínre kell helyeznie az ország irányításának ügyét, különös tekintettel az elmúlt napok véres összecsapásaira. A belpolitikai helyzet alapos megvizsgálása érdekében Manszúr szombaton összeült a biztonsági kérdésekért felelős vezetőkkel, nevezetesen Abdel-Fattah asz-Szíszi tábornokkal, a hadsereg főparancsnokával és Mohamed Ibráhim Juszef belügyminiszterrel.

Külön találkozott Abdel-Moneim Abul Futúh független iszlamista politikussal, valamint Galal Morrával, az ultrakonzervatív an-Núr párt főtitkárával, és közös asztalhoz ült a Tamarud (Lázadó) ellenzéki koalíció három tagjával is. A hírügynökségek már azt is jelezték, hogy az ideiglenes államfő az elnöki hivatalba hívatta Mohamed el-Baradeit.

A megbuktatott Mohamed Murszi volt elnököt támogató, az iszlamista Muzulmán Testvériség politikai szárnyának tekintett Szabadság és Igazság Pártja egyik vezető tisztségviselője révén szombaton bejelentette: elutasítja Baradei kinevezését. „Elutasítjuk ezt a puccsot és mindazt, ami hozzá kötődik, beleértve Mohamed el-Baradei személyét is” – hangoztatta a tisztségviselő.

Katonai, politikai és diplomáciai források eleve a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Nobel-békedíjas volt főigazgatóját tartották a legesélyesebbnek erre a posztra. Az ellenzék korábban őt választotta képviselőjévé a hadsereg által bejelentett politikai átmenet megvalósításában.

Megfigyelők szerint el-Baradei személyét elfogadják a nyugati kormányok is, amelyek eddig kerülték, hogy Murszi eltávolítását katonai puccsnak minősítsék.

Komoly összecsapások voltak Egyiptomban péntek éjszaka és szombat hajnalban, melyek következtében az áldozatok száma már harmincra emelkedett. Eközben a Muzulmán Testvériség milliókat hívott az utcákra. A főváros sem volt mentes az erőszaktól, pénteken több halálhírről is érkezett jelentés, az esti órákra pedig mindkét tábor tízezres tömeggel képviselte magát a Tahrír tér közelében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.