„Nagyon vicces. Aki ezt az összehasonlítást kitalálta, nem sok mindent tud sem a Stasiról, sem az Egyesült Államokról” – kommentálta a „fényfirkát” kedden a nagykövetség sajtószolgálata.
A rövid ideig, vasárnapról hétfőre virradóra vetített felirat Oliver Bienkowski fényjátékra specializálódott művészhez és Kim Dotcomhoz (igazi neve: Schmitz), a Megaupload.com alapítójához köthető, utóbbi Twitteren vállalta magára az akciót. Kim Dotcom, akinek napszemüveges portréja szintén látható volt a nagykövetség falán, a Bild című újságnak kedden elmondta, hogy az ötlet tőle származik.
A Stasi az egykori keletnémet politikai rendőrség rövidített elnevezése; a Német Demokratikus Köztársaság lakosságát figyelte meg a szocialista rezsim idején.
A venezuelai kormány megkapta Edward Snowden menedék iránti kérelmét – jelentette be Nicolás Maduro venezuelai elnök helyi idő szerint hétfőn Caracasban. „Azt mondtuk ennek a fiatalembernek: ha egyszer üldözi a birodalom (az Egyesült Államok), jöjjön hát hozzánk” – mondta Maduro.
Edward Snowden már harmadik hete tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtéren. Ez idő alatt több ország is menedéket ajánlott az NSA egykori munkatársának, valamint Anna Chapman, a hírhedt orosz kémnő is házassági ajánlatot tett az informatikusnak.
A művészi akcióval a szervezők az amerikai titkosszolgálatok Európában és ezen belül Németországban végzett lehallgatásai ellen akartak tiltakozni. Az amerikai hírszerzés európai aktivitásáról szóló leleplezések Edward Snowdenhez, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársához köthetőek. Kiderült, hogy az NSA adatgyűjtési és elemző programjával (PRISM) rendszeresen megfigyelte az internetet, és beleolvasott külföldi állampolgárok internetes levelezésébe is.
Angela Merkel német kancellár pénteken a dpa hírügynökségnek adott interjújában elmondta, hogy az Egyesült Államok még „teljes mértékben adós” a hiteles tájékoztatással az NSA titkos adatgyűjtéseivel kapcsolatban.