Forrongó Egyiptom: szinte azonnal nemet mondtak az ultrakonzervatívok

Az államfő szóvivőjének nyilatkozata szerint a fordulatot támogató politikai erők a számvevőszék volt vezetőjét jelölhetik ideiglenes kormányfővé, ami az an-Núr párt számára elfogadhatatlan.

PR
2013. 07. 08. 4:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy „terrorista csoport” megrohamozta hétfőn reggel az egyiptomi Köztársasági Gárda egyik épületét – közölte a hadsereg nem sokkal azután, hogy a Muzulmán Testvériség mozgalom a tüntetőit ért sortűzről számolt be ugyanonnan. A hadsereg szerint az ostromban meghalt egy gárdista, további 40 pedig megsebesült. Kairói egészségügyi források közben az összecsapás 15 halálos áldozatáról számoltak be.

Korábban a Muzulmán Testvériség egy szóvivője közölte, hogy a mozgalom számos hívét megölték Kairóban, amikor ülősztrájkoló tüntetőik közé lőttek annál a laktanyánál, ahol a megbuktatott Mohamed Murszi elnököt tartják fogva. A testvériség egyik forrása 34, a másik 16 halottról számolt be hírügynökségeknek.

Helyszíni beszámolók szerint a vasárnap este a kairói Tahrír téren összegyűlt végeláthatatlan tömeg az ellenzék egyik vezetőjének, a Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradeinek a nevét harsogta, a demonstrálók olyan plakátokat tartottak a magasba, amelyekkel a közvélemény tudomására hozták, hogy Egyiptomban „nem katonai, hanem népi puccs” zajlik. A Murszi-párti tüntetők megpróbáltak behatolni a Tahrír térre, de az ott demonstrálók útjukat állták, s ezután a megbuktatott elnök hívei abba a kairói városnegyedbe indultak, amely szombatra virradóra utcai harcok színhelye volt.

A fordulatpártiak ezrei tüntettek hétfőre virradóra az elnöki palotánál is, míg a „muzulmán testvérek” híveinek sokasága a kairói egyetemnél és egy mecsetnél gyűlt össze, illetve ezrek mentek el ahhoz a kairói laktanyához, ahol állítólag a megbuktatott egyiptomi elnököt, Mohamed Murszit őrzik. Kairó felett mindeközben katonai helikopterek köröztek. A hadsereg arra intette a tiltakozókat, hogy ne vakítsák el lézerrel a pilótákat. Híradások szerint ez egyre gyakrabban fordul elő a tüntetések idején.

Kairóban éjfél környékén kezdett fogyatkozni a tüntető tömeg, utcai összecsapások ezúttal nem történtek, a demonstrációk békésen zajlottak. Híradások szerint Alexandriában viszont puskaporos volt a hangulat, iszlamista tüntetők rendőrökre támadtak. Az észak-egyiptomi nagyvárosban pénteken 14-en haltak meg a zavargásokban. Az egyiptomi egészségügyi minisztérium szerint június 28-a óta 74 ember halt meg az erőszakos tüntetések során Egyiptomban, az áldozatok többségét meglőtték.

Közben Adli Manszúr ideiglenes államfő egyik szóvivője vasárnap esti tévényilatkozatában közölte, hogy a fordulatot támogató politikai erők valószínűleg Zijád Baháaddínt, a számvevőszék volt vezetőjét jelölik ideiglenes kormányfővé, Baradei pedig átmenetileg az alelnöki posztot foglalja majd el.

A fordulatot támogató ultrakonzervatív an-Núr párt szinte azonnal közölte, hogy számára elfogadhatatlan az Oxfordban jogi diplomát szerzett Baháaddín miniszterelnöki kinevezése. Azt kifogásolta, hogy Baháaddín ugyanabból a pártból való, mint Baradei, márpedig korábban megvétózta az ő jelölését is a kormányfői posztra.

A Sínai-félszigeten fegyveresek vasárnap is megtámadtak ellenőrzőpontokat az izraeli határ és a Gázai övezet közelében, de akcióiknak nem volt áldozata. A félszigeten hajnalban felrobbantottak egy gázvezetéket. A merényletek mögött feltehetően radikális iszlamisták állnak, akik pénteken öt rendőrt lőttek agyon a térségben. Ismert, egy kopt keresztény papot is megöltek a Mohamed Murszit támogató iszlamista fegyveresek a Sínai-félszigeten – a vallási vezető előzőleg áldásnak nevezte, hogy az egyiptomi államfőt eltávolították az ország éléről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.