Fukusima: ökológiai katasztrófa fenyeget

Két éve a legmagasabb, a megengedett érték tízszeresére rúgó sugárzást mértek a Fukusima-1 atomerőmű talajvizében.

LM
2013. 07. 07. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteken az erőmű egyik kútjából vett mintákban literenként 600 ezer becquerel volt a trícium szintje, szemben a kormány által 60 ezer becquerelben meghatározott biztonsági határértékkel. Néhány hete még 500 ezer becquereles szintet mértek ugyanott.

Ezzel párhuzamosan a tengervízben is jelentősen emelkedett a radioaktivitás mértéke, az erőműhöz közeli kikötőben literenként 2300 becquerel tríciumot mutattak ki, amely bár csak huszonötöde a határértéknek, de az egy héttel ezelőtt mért érték kétszerese – jelentette az NHK japán televízió. Szakértők szerint ez arra utal, hogy a súlyosan szennyezett talajvíz elkezdett beszivárogni a tengerbe, aminek súlyos ökológiai következményei lehetnek.

Az erőműben 2011 márciusában az északkelet-Japánt sújtó földrengés és szökőár következtében leállt a reaktorok hűtése, majd két hidrogénrobbanást követően magolvadás következett be több reaktorban is. Ezután a reaktorokat befecskendezett vízzel voltak kénytelenek hűteni a TEPCO munkásai, amely víz a fűtőelemekkel érintkezve súlyosan beszennyeződött. A talajvízben mért növekvő radioaktivitás arra enged következtetni, hogy a hűtésre használt, beszennyeződött víz azóta bejutott a talajba.

A TEPCO az adatok közzétételét követően azt ígérte, hogy mindent meg fog tenni a további szennyezések megakadályozása érdekében, a helyzet figyelemmel kísérésére pedig további kutakat ás az erőmű közelében. Az erőműben összesen 23 600 köbméter sugárszennyezett víz gyülemlett fel, amelynek kezelése komoly gondokat okozott a cégnek. Korábban a víz tárolására használt föld alatti tankok ereszteni kezdtek, ezért a vizet ideiglenes acéltartályokba szivattyúzták át, azonban a szivárgásoknak ez sem vetett véget.

Megfigyelők szerint az újabb problémák azt jelzik, hogy több mint két évvel a Csernobil óta bekövetkezett legsúlyosabb atombaleset után még korántsem sikerült biztosítani a fukusimai erőmű helyzetét, és további fennakadásokra kell számítani a létesítmény amúgy is 40 évre becsült leszerelése során.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.