Furcsa performansszal tiltakoznak az olajcég tervei ellen

A Greenpeace hat női aktivistája felkapaszkodott Nagy-Britannia legmagasabb épületére, tiltakozásul a Shell olajtársaság északi-sarkvidéki olajkutatási tervei ellen.

WL
2013. 07. 11. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aktivisták reggel kezdték megmászni a 309,6 méter magas, Shard – Szilánk – nevű felhőkarcolót, amely London belvárosában emelkedik, és egész Nyugat-Európa legmagasabb lakó- és irodaépületének számít. Csütörtökön kora délután a falmászók – akik a Greenpeace szóvivője szerint képzett és tapasztalt alpinisták – félúton jártak az elnyújtott piramis alakú épület csúcsa felé. Az indulás előtt a Greenpeace-aktivisták egyike a BBC-nek elmondta: ha feljutnak, a tetőn egy olyan „képzőművészeti alkotást” bontanak ki, amelynek láttán reményeik szerint a Shell „kétszer is meggondolja, mielőtt fúrótornyait a sarkvidék térségébe küldi”. Hozzátette: azért választották akciójuk helyszínéül a Shard épületét, mivel az jégszilánkra is hasonlít, másrészt a Shell mindhárom londoni irodakomplexumából jól látható.

A Shell londoni szóvivője az akció kapcsán közölte: a cég tiszteletben tartja az egyének és szervezetek jogát a vállalat működésével kapcsolatos szabad és őszinte eszmecserére, és csak annyit kér a tiltakozóktól, hogy ügyeljenek a maguk és a közeli Shell-központ munkatársainak és ügyfeleinek biztonságára.

A szóvivő szerint az északi-sarki olaj- és gázkitermelés „nem újdonság”, a térség már ma is a globális nyersolajtermelés 10 százalékát, a világon kitermelt földgáz 25 százalékát adja. A Shell már a XX. század eleje óta végez feltárást és termelést a sarkvidéki térségekben, így megvan a tapasztalata és a tudása a felelősségteljes kutatási és kitermelési tevékenységhez – tette hozzá az illetékes.

A Shard tavaly júliusban nyílt meg; felépítése becslések szerint 1,5 milliárd fontba (530 milliárd forintba) került. Kívülről minden oldalról üveg borítja; a 11 ezer üvegtábla nyolc futballpályányi területű. A beruházás nagy részét a katari állam vagyonalapja finanszírozta, így London legmagasabb felhőkarcolója többségi katari állami tulajdonban van.

Az épületben, amely a világhírű Tower-híd közelében emelkedik, irodák, luxuséttermek, egy kétszáz lakosztályos luxusszálloda, valamint szintén luxuskivitelű – 360 fokos londoni panorámát kínáló – lakások vannak. Tisztább napokon a felső szintekről Franciaországig is ellátni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.