A lefoglalt kábítószer értéke százmillió dollár, és ebből a mennyiségből ötmillió adagot lehetett volna készíteni – mondta Viktor Ivanov. Oroszországba elsősorban Afganisztánból kerül be a heroin. Július eleje óta két nagy kábítószer-szállítmányt sikerült elfognia az orosz szolgálatnak. Az akciókra majdnem egy évig készültek az után, hogy tavaly ősszel Észak-Oroszországban sikerült elvágni két kábítószer-kereskedelmi útvonalat, amelyekről kiderült, hogy azok csak egy náluk sokkal hatalmasabb csatorna részeiként működtek.
A szállítmányok mindkét esetben az Afganisztánnal határos Tádzsikisztánból érkeztek speciális teherautókban, amelyeket úgy alakítottak ki, hogy a kábítószer felkutatására kiképzett kutyák sem tudták volna a heroint megtalálni. A szállítással és a terjesztéssel egy tádzsik fegyveres által létrehozott hálózat foglalkozott.
Viktor Ivanov meg van győződve arról, hogy csak akkor lehet csökkenteni, majd teljesen megszüntetni a Tádzsikisztánból és Afganisztánból származó illegális kábítószer-kereskedelmet, ha Oroszország felülvizsgálja nagyon gyenge lábakon álló bevándorlási politikáját. Szerinte a közép-ázsiai országokból származó migránsoknak nem személyi igazolvánnyal, hanem útlevéllel kellene beutazniuk Oroszországba, és vízumkényszert kellene ezen országok polgáraival szemben bevezetni.
A Szövetségi Kábítószer-ellenes Szolgálat vezetője ezenkívül azt javasolta, hogy legyen büntethető a kábítószer használata is Oroszországban. Amennyiben ez így lenne, erőteljesen csökkenne az országba érkező és ott eladott kábítószer mennyisége is. Ivanov szavai szerint a büntethetőség bevezetésével ösztönözni lehetne a drogosokat arra, hogy kezeltessék magukat.
Vlagyimir Lukin, az orosz törvényhozás mellett működő emberi jogi biztos nem ért egyet a javaslattal. Úgy vélte, ha ez Oroszországban megtörténne, akkor utána akár a dohányosokat vagy a szélsőséges mennyiségben alkoholt fogyasztókat is büntethetnék.