Malala – akit hosszú időn keresztül Nagy-Britanniában kezeltek, és több műtéten esett át – a merénylet óta első ízben szólalt fel a nyilvánosság előtt. A világszervezetben több mint száz ország ifjúsági vezetői előtt éppen 16. születésnapján beszélt.
Hangsúlyozta, hogy a világ összes országában minden gyermeket megillet az oktatáshoz való jog, és világméretű összefogásra szólított fel az írástudatlanság, a szegénység és a terrorizmus leküzdésére. „Egy gyermek, egy tanár, egy könyv és egy toll megváltoztathatja a világot” – jelentette ki, hozzátéve: az oktatás az egyetlen fegyver. Kiemelte, hogy e célok eléréséhez az oktatás és az általa megszerezhető tudás a leghatékonyabb eszköz, amelynek segítségével az egész világot jobbá lehet tenni. Ennek érdekében világszerte biztosítani kellene az ingyenes, kötelező oktatást – jelentette ki.
Felszólalásában kitért arra is, hogy a tavaly ellene elkövetett merénylet nem térítette el céljaitól, sőt még jobban megerősítették szándékában. „Azt hitték, hogy golyókkal elhallgattathatnak, de tévedtek” – üzent a tálib terroristáknak.
Ban Ki Mun, a világszervezet főtitkára július 12-ét, a pakisztáni lány születésnapját hivatalosan is Malala-napnak nyilvánította. Malalát tavaly októberben tálib szélsőségesek támadták meg, kétszer is rálőttek, a fején és a nyakán találták el. Azért akarták megölni, mert hazájában kiállt a lányok tanuláshoz való jogáért.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) péntek reggel megjelent jelentéséből kiderült, világszerte körülbelül 57 millió gyerek nem részesül alapfokú oktatásban, 50 százalékuk pedig konfliktusövezetekben él.