Kettős állampolgárság: a csehek is a magyar útra léptek

Csehországban is lehetővé teszik már a kettős állampolgárságot, Berényi József szerint eszerint kellene módosítani a szlovákiai szabályozást.

KA
2013. 07. 01. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A törvény célja, hogy a Cseh Köztársaság volt állampolgárainak és az Európai Unió, Svájc, illetve az Európai Gazdasági Térségről szóló szerződést aláíró országok állampolgárainak megkönnyítse a cseh állampolgárság felvételét. A többi ország állampolgárai számára szigorítja a cseh állampolgárság megszerzésének feltételeit. Lehetővé teszi a kettős állampolgárságot azokban az esetekben, amikor valaki cseh állampolgárságot kap, illetve amikor a Cseh Köztársaság állampolgára megszerzi más ország állampolgárságát” – olvasható a Burianová által aláírt közleményben.

Az önálló Cseh Köztársaság megalakulása (1993) óta olyan szabályozás van hatályban, amelynek értelmében egy új állampolgárság felvételével az érintettek automatikusan elvesztik eredeti, cseh állampolgárságukat. Ez csak azokra nem érvényes, akiknek külföldi állampolgár a házastársuk. A kilencvenes évek végén megkötött egyik kormányközi szerződés alapján cseh–szlovák viszonylatban is lehetséges a kettős állampolgárság. Prága a jövőben az emigránsok számára megkönnyíti a cseh állampolgárság felvételét, nem kell lemondaniuk addigi állampolgárságukról. „Az idegenben élő csehek helyzetét ez nagyon megkönnyíti” – vélekedett Pavel Cizinsky idegenrendészeti jogi szakértő.

Az emigránsoknak a cseh állampolgárság kérvényezésekor nem kell lemondaniuk addigi állampolgárságukról, számukra nem lesz követelmény az állandó csehországi lakhely sem. Az állampolgárság könnyített felvétele azonban nem fog vonatkozni az emigránsok gyermekeire és unokáira, ahogy azt eredetileg a kormány javasolta.

A prágai külügyminisztérium becslése szerint a határokon túl mintegy kétmillió cseh él, akik többségének korábban volt csehszlovák állampolgársága. A hatóságok azt állítják, elsősorban az egyesült államokbeli és a kanadai csehek körében van érdeklődés a cseh állampolgárság felvétele iránt. Cizinsky kijelentette, hogy más külföldiek számára a jövőben nehezebb lesz a cseh állampolgárság megszerzése, mint eddig, mert egyebek között például vizsgát kell tenniük Csehországra vonatkozó ismeretekből.

A cseh példa alapján kellene módosítani a szlovák állampolgársági törvényt – vélekedett hétfői pozsonyi sajtótájékoztatóján Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke. Berényi hasonló módosítást szeretne a szlovák állampolgársági törvényben is, arra hivatkozva, hogy a 2010-től hatályos szlovák jogszabálynak a cseh törvény szolgált mintául.

„Ha 2010-ben a szlovák törvényhozás a cseh modellt vette figyelembe, most ezt ugyanúgy megtehetné, és nagyon örülnénk, ha hasonlóképpen változna nálunk is a rendszer” – hangsúlyozta Berényi, megjegyezve: egyértelmű előrelépésről van szó a régión belül, olyan előrelépésről, amit Szlovákiának is követnie kellene. Az MKP politikusa nem számít arra, hogy a cseh lépés a szlovák álláspont azonnali megváltozását okozná, ugyanakkor úgy véli, a szabályozást tekintve idővel „normális helyzet alakulhat ki.”

Lelovics Pál, a Brünni Magyar Polgári Egyesület elnöke a pozsonyi sajtótájékoztatón az új cseh állampolgársági törvényt ismertetve elmondta: az szellemiségében és több lényeges pontban is különbözik a szlovák törvénytől. Rámutatott: ennek alapján a cseh állampolgárok már nem veszítik el cseh állampolgárságukat, amennyiben felveszik egy másik ország állampolgárságát, sőt amennyiben le akarnak mondani cseh állampolgárságukról, azt külön kérvényezniük kell, és a lemondást több egyéb feltételhez is köti a cseh törvény.

A jelenleg hatályos szlovák állampolgársági törvényt – amely kimondja, hogy az a szlovák állampolgár, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot – 2010 tavaszán, Robert Fico előző kormánya idején módosították, válaszul a magyar törvényhozás által jóváhagyott, egyszerűsített honosítási eljárásra. A módosított szlovák állampolgársági törvény 2010. július elsején lépett hatályba, az azóta eltelt három évben annak alapján közel ötszázan veszítették el szlovák állampolgárságukat, köztük több tucat felvidéki magyar.

A szlovák állampolgársági törvényt legutóbb májusban Daniel Lipsic, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) színeiben parlamentbe jutott, jelenleg független képviselő szerette volna módosítani, de javaslatát elutasították. Változtatási szándékát már Robert Fico jelenlegi kabinetje is jelezte tavaly tavasszal, nem sokkal megalakulása után. A szlovák politikusok által eddig nyilvánosságra hozott módosítási javaslatoknak egy közös pontja van: egyik sem jelentene valós változást a magyar állampolgárságot felvevő felvidéki magyarok túlnyomó többsége számára. A törvénymódosító javaslatok ugyanis rendszerint olyan kitételt tartalmaznak, amely szerint csak azok a más állampolgárságot felvevő szlovák állampolgárok nem veszítenék el szlovák állampolgárságukat, akik egy olyan ország állampolgárságát vennék fel, ahol állandó lakhellyel rendelkeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.