A püspöki konferencia tagjai hétfőn üléseztek. A tanácskozáson úgy döntöttek, hogy magyarázatot kérnek a miniszterelnöktől emiatt a kijelentés miatt, és bocsánatkérést várnak el tőle az „őket ért sérelemért, rágalomért és jó hírnevük megsértéséért”. A Vecernji list című horvát napilap írása szerint ez volt a püspöki kar első reagálása a még egy júniusi kormányülésen elhangzott vádra. A kormányfői hivatal nem kívánta kommentálni a HBK felszólítását.
A Vigilare nevű, konzervatív értékeket valló szervezet még június 28-án nyílt levelet intézett a miniszterelnökhöz. Ebben kifejtette: a szociáldemokrata párti Zoran Milanovic nagyon kemény szavakat használt egy olyan vallási közösség tagjaival szemben, amely a lakosság 90 százalékát teszi ki. Véleményük szerint a miniszterelnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy általánosítson és konkrét bizonyítékok nélkül megvádoljon bármilyen szervezetet, különös tekintettel a katolikus egyházra. Ezért felszólították, hogy ha tudomása szerint valaki bűnt követett el, akkor nevezze meg és jelentse fel az államügyészségnél.
A miniszterelnök vitatott kijelentése azzal lehet összefüggésben, hogy a kormányülésen arról a törvénymódosításról vitáztak, amelynek alapján Horvátország csak a 2002. augusztus 7. után elkövetett bűncselekmények miatt körözött személyeket adja ki az Európai Unió más tagállamainak. A törvényt azóta el is fogadták.